6 °C

Sarkozy-Bruni çiftinden 'tape' yasağı talebi

Fransa'nın eski Cumhurbaşkanı Sarkozy'nin avukatları, "özel hayata saldırı" niteliği taşıyan kayıtlarla ilgili hukuki yollara başvurulacağını bildirdi

Sarkozy-Bruni çiftinden 'tape' yasağı talebi

PARİS - Fransa'nın eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin avukatları, Sarkozy ailesinin "özel hayata saldırı" niteliği taşıyan kayıtlarla ilgili hukuki yollara başvuracağını açıkladı. 

Açıklamada, "Nicolas Sarkozy ve Carla Bruni-Sarkozy, "özel hayata saldırı" niteliği taşıyan dinlemelerle ilgili hukuki yollara başvuracak. Demokrasinin temellerinden biri olan özel hayatın korunmasını hiçe sayarak yapılan dinlemeler ve bu kayıtların ilgili kişilerin izni olmaksızın yayınlanması kabul edilemez" ifadesine yer verildi. 

Sarkozy döneminin Başbakanı François Fillon, dinlemelerle ilgili "İğrenç" ifadesini kullanırken, kayıtlarda adı geçen dönemin Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Claude Guéant, "Böyle bir şey beklemiyordum. Benim için büyük bir sürpriz oldu. Kabul edilemez bir durum olarak görüyorum" diye konuştu. 

Le Canard Enchaine gazetesi ve Atlantico.fr internet sitesinde dün yayımlanan haberlerle Sarkozy'nin danışmanı Patrick Buisson, cebinde taşıdığı ses kayıt cihazıyla Sarkozy'nin konuşmalarını uzun yıllar kayıt altına aldığı ortaya çıkmıştı.  

Kayıtta, Sarkozy, yapacağı kabine değişikliğinden hemen önce, dönemin Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Gueant, danışmanları Bussion'un yanı sıra Henri Guaino, Franck Louvrier, reklamcı Michel Goudard ve seçim kampanyasını takip eden Pierre Giacometti ile konuşma metni üzerinde çalışıyor. 

Dışarıda bekleyen gazeteciler için "havlayan köpekler" ifadesini kullanan Sarkozy, dönemin Dışişleri Bakanı Michel Alliot Marie'nin istifasından bahsederken, kabinedeki Xavier Darcos ve Roselyne Bachelot'un "berbat" olduğunu söylüyor ve Dışişlerine Alain Juppe'yi getirmek istediğini ekliyor. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.