Savunmada dev birleşme

Alman KMW ve Fransız Nexter şirketleri birleşti.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Avrupa savunma sanayisinin önde gelen şirketleri arasında yer alan Alman KMW ve Fransız Nexter, artan uluslararası rekabete ortak holding çatısı altında karşılık verme kararı aldı. 

Deutsche Welle'in haberine göre, Almanya merkezli Krauss-Maffei Wegmann (KMW) ile Fransız şirketi Nexter birleşti. İki şirketin çatısını oluşturacak holdingin kuruluş sözleşmesi dün Paris'te, Savunma Bakanlığında imzalandı. Yönetim kurulu başkanlığını Alman ve Fransız işletmecilerinpaylaşacakları holdingin merkezi Hollanda'da bulunacak. Birleşme bu yılın sonunda yürürlüğe girecek. Holdingin adına henüz karar verilmedi.

Uluslararası rekabette elleri güçlenecek

Birleşme, 6 binden fazla kişinin çalıştığı, yıllık satış hasılatı 2 milyar euroyu bulan bir holding ortaya çıkardı. Alman-Fransız ortaklığı, başta ABD'li General Dynamics ve İngiliz BAE Systems olmak üzere artan uluslararası rekabette ellerini güçlendirmesini umuyor.


KMW'nin müşterileri arasında 30'dan fazla ülkenin silahlı kuvvetleri bulunuyor. KMW 2013'te 80, Nexter ise 74 milyon euro kâr etmişti.
Fransız tarafı açısından KMW'nin pazarlama ağı önem taşıyor. Alman yetkililer ise yeni ürün geliştirmek için Nexter'in Ar-Ge birimlerinden yararlanmayı planlıyor.

Etiketler