8 °C

Sistemli şiddet her an patlayabilir

BM Genel Sekreteri'nin Irak Özel Temsilcisi Kobler, "Liderler önlem almazsa Irak'ta sistemli şiddet her an patlayabilir" dedi.

Sistemli şiddet her an patlayabilir

WASHINGTON - BM Genel Sekreteri'nin Irak Özel Temsilcisi Martin Kobler, liderler önlem almazsa Irak'ta sistemli şiddetin her an patlayabileceğini bildirdi.

Kobler yaptığı yazılı açıklamada, Irak'ın Başkenti Bağdat'ta sivillere yönelik yeni şiddet dalgası ve bunun sonucu olarak çok sayıda insanın hayatını kaybetmesi ve yaralanması nedeniyle ümitsizliğe kapıldığını belirtti.

Anbar Valisi'nin konvoyuna düzenlenen bombalı saldırıyı da kınayan Kobler, "Eğer Iraklı liderler ülkeyi bu kaostan çıkarmak için hemen bir araya gelmezse sistemli şiddet her an patlamaya hazır durumda" ifadelerini kullandı.

Askeri kontrol noktasına saldırı

Öte yandan, Irak'ın kuzeyindeki Musul kentine bağlı Telafer kasabasında askeri kontrol noktasına bomba yüklü araçla düzenlenen saldırısı sonucu 4 kişi hayatını kaybetti, 8 kişi yaralandı.

Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre,  Saad mahallesindeki kontrol noktasına bomba yüklü araçla saldırı gerçekleştirdi. Olayda saldırganın yanısıra iki asker ve bir sivil yaşamını yitirdi, yaralanan 8 kişi bölgedeki hastanelere kaldırıldı.

Irak'ta bugün düzenlenen bombalı saldırılarda 28 kişi öldü, 80'den fazla kişi yaralandı.

Başbakan Nuri el-Maliki ile muhalifler arasındaki gerilimin son haftalarda yükselmesiyle, ülkede meydana gelen şiddet olaylarında artış gözleniyor.

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap