11 °C

Suriye'de 43 BM görevlisi kaçırıldı

Suriye'de savaşan silahlı militanlar, Golan Tepeleri'nde 43 Birleşmiş Milletler görevlisini kaçırdı

Suriye'de 43 BM görevlisi kaçırıldı

CENEVRE - BM Cenevre Ofisi'nden yapılan yazılı açıklamada, Suriye ordusu ile savaşan militanların Golan Tepeleri'nde BM Ateşkes Gözlem Misyonu'nda (UNDOF) görev yapan 43 kişiyi alıkoyduğu bildirildi. 

BM'nin bu görevlilerin salıverilmesi için çaba yürüttüğü belirtilen açıklamada, olayın Al Kunaytirah bölgesinde gerçekleştiği ifade edildi. 81 görevliden oluşan bir başka UNDOF birliğinin ise Al Ruvayhinah ve Buraykah yakınlarındaki pozisyonlarında mahsur kaldığı kaydedildi.  

BM açıklamasında, UNDOF barışgücü görevlillerinin daha önce de geçen yıl mart ve mayıs aylarında silahlı gruplar tarafından alıkoyulduğu ve daha sonra güvenli şekilde salıverildiği belirtildi.

Son günlerde, El Nusra cephesine bağlı grupların Kunaytirah geçişi bölgesinde Suriye hükümet güçleri ile çatıştığı bildirilmişti.

İsrail, 1967'de Altı Gün Savaşları sırasında Golan Tepeleri'ni işgal etmiş, 1973'te İsrail ve Suriye arasında yaşanan Yom Kippur Savaşı sonrası Suriye, bu tepelerin yüzde 5'ini geri almıştı. BM Ateşkes Gözlem Misyonu (UNDOF), 1974'te iki ülke arasında tampon bölge oluşturmuştu.

Misyonda 31 Temmuz 2014 itibarıyla Fiji, Hindistan, Nepal, Hollanda ve Filipinlerden bin 223 barışgücü görevlisi bulunuyor.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.