"Suriye'de Rus-ABD çatışmasının eşiğinden dönüldü"

Rus ve ABD güçlerinin Suriye'de çatışmanın eşiğinden döndüğü ortaya çıktı.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Suriye’deki Rus güçlerinin ülkenin batısında ABD birlikleriyle çatışmanın eşiğinden döndüğü ve krizin taraflar arasındaki telefon görüşmesiyle çözüldüğü öğrenildi.

Voice of America'nın haberine göre, hafta başında yaşanan krizin ayrıntılarını, ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, bakanlığın basın ofisini ziyareti sırasında anlattı. Olayın Fırat nehrinin doğusunda Deyrizor bölgesinde cereyan ettiğini söyleyen Mattis, “Rus unsurlar” olarak bahsettiği güçlerin daha ileri ve yakın konuşlanmak için hareket ettiğini açıkladı.

ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford ve Rus Genelkurmay Başkanı Valery Gerasimov’un görüşmesi sonrası krizin aşıldığını belirten Mattis, “Rus unsurlar geri çekildi, biz de çok az çekildik” dedi.

Deyrizor’da geçen ay da, Rus paralı askerleri ve Suriye hükümet güçleri ABD ve ABD destekli güçlerle çatışmıştı. ABD saldırıya, hava bombardımanıyla yanıt vermiş ve Kremlin bağlantılı özel şirketin paralı askerleri dahil 300 askerin öldürüldüğü iddia edilmişti.

Mattis, Rus paralı askerlerinin neden saldırdığı konusundaki soruya, “Bunu hala yanıtlayamıyorum ama açıkçası bunun için çok ağır bir bedel ödediler” karşılığını verdi.
Şubat ayındaki çatışmayı, iki ülke arasındaki kırmızı hat görüşmesi de engelleyememişti.

Görüşmeyi yapan Rus yetkililer, paralı askerlerin kendilerine bağlı olmadığını söylemişti.
ABD’nin Suriye’de DEAŞ'la mücadele kapsamında Suriye Demokratik Güçleri’ne destek veren yaklaşık 2 bin askeri mevcut.

Rusya: ABD Şam'ı vurmayı planlıyorRusya: ABD Şam'ı vurmayı planlıyor

 

Bu konularda ilginizi çekebilir