12 °C

Talat ve Hristofyas federal suçları konuştu

İki lider Lefkoşa ara bölgede yaptığı 10. görüşmesinde federal suçlar ve polis konularını ele aldı

Talat ve Hristofyas federal suçları konuştu

 

LEFKOŞA - KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas 10. görüşmede, "federal suçlar" ve "federal polis" konularını konuştu.

Liderlerin Lefkoşa ara bölgede yaklaşık 2,5 saat süren görüşmesinin ardından açıklama yapan BM Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Temsilcisi Taye-Brook Zerihoun, iki liderin bugün "federal suçlar" ve "federal polis" konularını ele aldıklarını söyledi. İki liderin, "federal suçlar" konusunun hemen hemen tüm unsurlarında anlaştıklarını bildiren Zerihoun, "federal polis" konusunda ise bazı konularda fikir birliğine varıldığını, bu konuyla ilgili bazı hususların gelecek görüşmede ele alınacağını kaydetti. Bir sonraki görüşmenin 2 Aralıkta yapılacağını bildiren Zerihoun, 2 Aralıkta "Federal kamu yönetimi" ile "kamu komisyonu ve dış ilişkiler" konularının ele alınacağını kaydetti.

Bu arada,  Türk tarafının, görüşmeler devam ederken, Hristofyas'ın görüşme zeminini kaydırmaya yönelik çalışmasına ilişkin tutumundan duyduğu rahatsızlığı iletmesinin, görüşmenin başında kısa süreli gerginliğe neden olduğu ve Hristofyas'ın, Türk tarafının bu yöndeki görüşlerine yazılı yanıt vereceği öğrenildi.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.