23 °C

Tanıtıma 50 milyon dolarlık bütçe

Rusya'da, yaklaşık 50 milyon dolarlık Türkiye tanıtım kampanyası yürütülecek

Tanıtıma 50 milyon dolarlık bütçe

MOSKOVA - Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Rusya pazarında özel sektörle birlikte Türkiye'nin tanıtım kampanyası için yaklaşık 50 milyon dolarlık bir kampanya yürütüleceğini söyledi.

Günay, Uluslararası Turizm Fuarı için geldiği Moskova'da dün akşam gazetecilerin sorularını yanıtladıktan sonra, Türkiye'nin tanıtımına katkıda bulunan gazeteci ve kurum temsilcilerine plaket verdi.

Daha sonra düzenlenen basın toplantısında bir gazetecinin, Türkiye'nin tanıtımı için Rusya'da ne kadarlık bir kampanya yürütecekleri sorusu üzerine, Günay şunları kaydetti:

"Rusya için bu yıl reklam harcaması için bakanlık olarak ayırdığımız miktar şu an 8 milyon dolar. Geçen yıl kriz olmasına rağmen bu rakamı 10 milyon doların üstüne çıkarmıştık. Bu yıl da aynı rakamın üzerine çıkacağız. Bu sadece bakanlık olarak ayırdığımız bütçe. Bunun 4-5 katı kadar bir harcamayı da turizm sektörü çeşitli bileşenleriyle kendisi yapıyor. Kamu ve özel sektör olarak yıl içinde Rusya'da 50 milyon dolar civarında bir tanıtım kampanyası yapacağız"

Günay bir başka soru üzerine, Rusya'dan bu yıl Türkiye'ye 3 milyon civarında turist beklediklerine belirterek, "Bu yıl hem Rusya'dan, hem dünyanın diğer yerlerinden aldığımız verilerle, Türkiye'nin 2010 yılını yüzde 10'luk bir artışla 30 milyon turist civarında kapatmasını bekliyoruz" dedi.

Bakan Günay, Türkiye ve Rusya arasında birçok alanda çok önemli işbirliği bulunduğuna dikkati çekerek, "Avrasya bölgesinde Türkiye ve Rusya, bir anlamda stratejik bir dayanışma yürütüyor. Ben bu yüzden Türkiye ve Rusya ilişkilerinin her alanda gelişmesini çok önemsiyorum. Bu sadece ülkelerimiz için değil tüm bu coğrafya için çok önemli" ifadesini kullandı.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap