10 °C

Tayland'da internet kullanımına sıkı denetim

Tayland'da internet ve sosyal medya kullanımının sıkı denetim altına alınmasını öngören öneri paketi oy çoğunluğuyla kabul edildi.

Tayland'da internet kullanımına sıkı denetim

Tayland'da askeri cunta yönetimi tarafından atanan Ulusal Reform Yönlendirme Meclisi, internet içeriğinin üretiminin ve kullanımının denetim altına alınmasına yönelik 84 sayfalık öneri metnini aleyhte bir oya karşı 144 lehte oyla kabul etti.

Özellikle sosyal medya kullanımını hedef alan geniş kapsamlı öneriler internet kullanıcıları üzerinde sıkı denetim uygulanmasını öngörüyor.

Öneriler kapsamında Taylandlı telefon abonelerinin cep telefonlarını 13 haneli yurttaş kimlik numaraları dışında, kendi parmak izleri ve yüz tanıma verileri ile kaydettirmelerinin zorunlu tutulması tavsiye edildi.

İnternet içeriklerinin denetimi için merkezi bir sosyal medya izleme organı kurulması ve elektronik takip altyapısının geliştirilmesi de öneriler arasında yer aldı.

Tayland'da 2014'te askeri darbeyle iktidara el koyan cunta hükümeti siyasi muhalefeti susturmak amacıyla Bilgisayar Suçları Yasası kapsamında sert tedbirlere başvuruyordu.

Özellikle ülkede monarşinin eleştirilmesini "krala ihanet" suçu kapsamında hapisle cezalandıran düzenlemeler, yönetime karşı her türlü eleştiriyi yasaklamak için kullanılıyordu.

Uzmanlar yeni önerilerin uygulamaya geçirilmesi halinde Tayland'ın Çin ve İran gibi internetin resmi otoritelerin yoğun denetimi altında olduğu ülkeler sınıfına gireceği yorumunu yapıyor.

Yazılı medyaya ve internet yayıncılarına ruhsat zorunluluğu

Ulusal Reform Yönlendirme Meclisi bu yılın başlarında yazılı basında ve internet yayın organlarında çalışan gazetecilere hükümetten ruhsat almayı zorunlu kılan bir yasa tasarısı önermişti. Bunun için hükümet tarafından bir basın konseyi atanmasını salık veren tasarı, ruhsatsız çalışan gazetecilere hapis cezası verilmesini öngörüyordu.

Tayland medya kuruluşları tasarının reddedilmesini istemiş, hükümete sınırları belirsiz ruhsat verme yetkisi tanınmasının ifade özgürlüğünü sınırlayacağını savunmuştu.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.