24 °C

Tikrit'e ilk kez hava saldırısı düzenledi

ABD Irak’ın Tikrit kentindeki terör örgütü IŞİD hedeflerine ilk kez hava saldırısı başlattı.

Tikrit'e ilk kez hava saldırısı düzenledi

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, ABD’nin önderliğindeki uluslararası koalisyonun, Irak’ın Tikrit kentindeki terör örgütü IŞİD hedeflerine hava saldırısı başlattığını bildirdi.

Doğal Kararlılık Operasyonları Birleşik Ortak Görev Gücü’nden yapılan yazılı açıklamada, Irak Başbakanı Haydar el-İbadi’nin isteği üzerine, koalisyon güçlerinin Tikrit’in IŞİD işgalinden kurtarılması için Iraklı güvenlik güçlerine destek verdiği kaydedildi.

Açıklamada, “Koalisyon güçleri, Iraklı güvenlik güçlerinin, şehrin IŞİD örgütünden temizlenmesi için yürüttüğü operasyonlarına doğrudan destek sağlıyor. Koalisyon, Iraklı güvenlik kuvvetlerine IŞİD’ı yenilgiye uğratması için hava saldırısı, havadan istihbarat desteği ile danışmanlık ve yardım desteğinde bulunuyor” ifadesi kullanıldı.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı Kara Kuvvetler Komutanı Korgeneral James Terry de “Bu saldırılar Iraklıların komutasındaki ülkenin güçlerinin Tikrit’in yakınlarında daha iyi manevra yapmasına ve IŞİD’i yenilgiye uğratmasına olanak sağlayacak” değerlendirmesinde bulundu.

Iraklı güvenlik güçleri, IŞİD'e karşı Tikrit'te mart ayının ilk günlerinden itibaren operasyon başlatmıştı.

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap