6 °C

Timoşenko'nun tapesi çıktı

Ukrayna'daki iktidar değişikliği sonrasında hapisten çıkan eski Başbakan Yulia Timoşenko'nun ses kayıtları yayınlandı. Timoşenko ses kaydında Putin ve Rusları kastederek, "O domuzları beyninden vuracağım" diyor

Timoşenko'nun tapesi çıktı

İSTANBUL - Siyasi kriz ve iktidar boşluğunun yaşandığı Ukrayna'yı bu kez de eski Başbakan Yulia Timoşenko'nun ses kayıtları salladı.

Ukrayna'daki iktidar değişikliği sonrasında hapisten çıkan eski Başbakan Yulia Timoşenko'nun 16 Mart'taki Kırım referandumu sonrasında Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi eski Sekreteri Nestor Şurfiç'le yaptığı telefon konuşması yayınlandı.

Timoşenko ile Şurfiç arasında 18 Mart'ta geçtiği iddia edilen konuşmada, Ukrayna eski Başbakanı, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e ateş püskürüyor.

Konuşmalardan Timoşenko’nun Kırım'da yapılan referandum sonuçlarına oldukça öfkeli olduğu, Şurfiç’in ise sonuca şoke olduğu anlaşılıyor. 

Ağlamaklı sesle konuşan Timoşenko, “Bunlar (Ruslar) tüm sınırları aştı. Elime bir makinalı tüfek alıp domuzları kafalarından vurmaya hazırım. Ben görevde olsaydım imkanı yok Kırım’ı alamazlardı. Onlara atom bombası atmak gerek. Şu Rusya denilen yerde ot bile bırakmamak lazım. Bu Ruslar hiç düşünmüyor mu? Ukrayna’nın geride kalan bölgelerinde 8 milyon Rus asıllı insan yaşıyor. Şimdi onlara nasıl davranılacak. Biraz düzeleyim Tüm dünyayı onlara karşı ayağa kaldıracağım” demekte. Karşısındaki kişi Nestor Şufriç ise Timoşenko’nun söyledikleriyle hemfikir olduğunu söylemekle yetinerek, “Haklısın ama bizim Ukrayna ordusunun Ruslara karşı koyacak gücü yok. Ben de oğlumla elimize silah alıp savaşa gitmeye hazırız. Ama ne işe yarar.  Adamlar istediğini yapıyor. Kendimizi tek savunma yolu konuyu uluslararası düzeye taşımak” cevabını veriyor.

Telekulak kaydının “Russia Today” televizyon kalanı tarafından yayınlanmasından kısa süre sonra Twitter hesabı üzerinden mesaj yayınlayan Timoşenko, “Telefon görüşmesi gerçek. Ancak tamamı orijinal değil. Benim tarafımdan söylenmiş gibi gösterilen Ukrayna’da 8 milyon Rus kaldığı ifadelerini Rus istihbarat servisi FSB monte etmiş. Ben orada bizim ülkemizde çok sayıda Ukrayna vatandaşı Rus yaşıyor demiştim. Küfürlü sözler için de bu kaydı dinleyenlerden özür dilerim” açıklamasını yaptı.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.