10 °C

Trump'ın çalışanlarından ırkçı mesajlar

ABD'de Cumpuriyetçi Parti'nin başkan adayı Donald Trump'ın seçim kampanyasında çalışan bazı görevlilerin sosyal medyada ırkçı ve Müslüman karşıtı mesajlar paylaştığı ortaya çıktı.

Trump'ın çalışanlarından ırkçı mesajlar

ABD'de Cumpuriyetçi Parti'nin başkan adayı Donald Trump'ın seçim kampanyası görevlilerinin sosyal medyada Müslüman karşıtı, Meksikalılarla alay eden, Dışişleri Bakanı John Kerry'nin "asılması" çağrısı yapan ve olası bir iç savaşa hazırlandıklarını belirten mesajlar paylaştıkları bildirildi.

Amerikan haber ajansı Associated Press, Trump'ın seçim kampanyasında maaşlı çalışan 50'den fazla eski ve yeni görevlinin sosyal medya hesaplarını inceledi. Buna göre, bu kişilerden en az 7'si açıkça ırkçı, şiddeti destekleyen veya Müslümanlara karşı oldukça düşmanca mesajlar yazdı.

Örneğin, Trump'ın ekibindeki bir grafik tasarımcı, siyahileri cahil, sorumsuz ve çok çocuk sahibi olmakla eleştiren video paylaştı. Güney Carolina'da yaşayan Teresa Unrue isimli tasarımcı, 11 Temmuz'da paylaştığı videoyu takipçilerinin de paylaşmasını istedi.

"Annie Marie Delgado" adlı teşkilat organizatörü ise siyahilerin beyazlara yönelik şiddet içeren suçlar işlediğine dair paylaşımlarda bulundu. Delgado, bir başka mesajında da Dışişleri Bakanı John Kerry ile oyuncu Jane Fonda'yı birlikte gösteren, sahteliği kanıtlanmış bir fotoğrafı yayınladı. Delgado, yorum kısmına da "Bunları asalım diyorum." notunu düştü.

Müslüman karşıtı mesajlar yaygın

Müslümanların ABD'ye alınmaması gerektiğini savunan Trump'ın destekçilerinin mesajları arasında Müslüman karşıtlığının oldukça yaygın olduğu görüldü.

Örneğin, Virginia'da Trump kampanyasının saha direktörü Mark Kevin Lloyd, 30 Haziran'daki mesajında İslam'ın "barbar bir inanç" olduğunu iddia etti.

Yine grafik tasarımcı Teresa Unrue, Müslümanlarla ilgili bir mesajında, "Silahların değil, İslam'ın kontrol altına alınması gerek." ifadesini kullandı.

Delgado da New York'ta Müslüman birinin hakim olarak atanması hakkında, "Adım adım... Amerikan kültürü işte böyle sona erecek." paylaşımını yaptı.

Massachusetts eyaletinden saha organizatörü Phillip Dunn ise Müslümanlarla alay eden videolara sayfasında yer verdi.

Trump'ın Virginia eyaletindeki saha organizatörlerinden biri ise "Müslümanların ABD'ye şeriat getirmek istediğini" iddia etti ve "İslam'ın ne olduğunu anlayanların savaşmaya hazırlandığını" öne sürdü.

Daha çok alt düzey görevliler

Irkçı ve yabancı karşıtı mesajların daha çok alt düzeydeki görevliler tarafından atıldığı kaydedildi. Trump kampanyasındaki üst düzey görevlilerin mesajlarında bu tür içeriğe çok fazla rastlanmadı.

Federal Seçim Komisyonu'na verilen bilgilere göre Trump, başkan adaylığını açıkladığı geçen yazdan bu yana kampanyasında çalıştırdığı 120 kişiye maaş ödedi. Bunların 70 kadarı hala çalışıyor. Bu rakama sayıları onlarca olduğu ifade edilen danışmanların dahil olmadığı belirtiliyor.

Associated Press muhabirlerinin Demokrat Parti'nin başkan adayı Hillary Clinton'ın kampanyasında görevli 650 kişiden birçoğunun sosyal medya hesaplarını incelediği ancak kışkırtıcı ifadelere rastlamadığı ifade edildi.

CAIR'den çağrı

ABD'de Müslümanların haklarını savunan en büyük sivil toplum örgütü Amerika-İslam İlişkileri Konseyi (CAIR), bir açıklama yayımladı ve Trump'ın kampanyasında görev alan bu kişilerin işlerine son verilmesini istedi.

CAIR'den yapılan açıklamada ayrıca kampanyasına ırkçı kişileri çeken bağnaz görüşlerini yeniden değerlendirmesi için Trump'a çağrı yapıldı.

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap