10 °C

Trump'tan yoğun telefon diplomasisi

ABD Başkanı Trump, Körfez krizindeki son durum ve Kuzey Kore'nin nükleer tehdidi ile ilgili olarak 5 ülkeyle ayrı ayrı ve farklı konularda görüştü.

Trump'tan yoğun telefon diplomasisi

ABD Başkanı Donald Trump, Katar kriziyle ilgili son gelişmeleri Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed Al Nahyan ile telefonda ayrı ayrı konuştu. Trump ayrıca yine telefonda Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ve Japonya Başbakanı Şinzo Abe ile "Kuzey Kore'nin oluşturduğu tehditleri" ele aldı.

Beyaz Saray, Trump'ın liderlerle yaptığı telefon görüşmeleriyle ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada, Trump'ın, Katar ve bazı Arap ülkeleri arasında devam eden anlaşmazlıkla ilgili kaygılarını dile getirdiği vurgulandı.

Trump'ın terörün finansmanının durdurulması ve aşırılıkçı ideolojinin itibarsızlaştırılmasının önemine dikkat çektiği belirtilen açıklamada, "Başkan, Riyad Zirvesi'nde ortaya konan terörün yenilmesi ve bölgesel istikrarın yaygınlaştırılması amaçlarına ulaşılması için bölgedeki birliğin kritik olduğunun altını çizdi." ifadesi kullanıldı.

Açıklamada ayrıca, Trump ın bu süreçteki amacının, "terörizmin finansmanının sonlandırılması" olduğu belirtildi.

Beyaz Saray'dan yapılan bir diğer açıklamada ise, Trump'ın "Kuzey Kore'nin oluşturduğu nükleer ve balistik füze tehdidiyle" ilgili endişelerini Şi'ye aktardığı, iki liderin de Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılmasının önemine vurgu yaptığı belirtildi.

Trump'ın tüm ticari ortaklarıyla daha dengeli bir ilişki kurma noktasındaki kararlılığını ifade ettiği aktarılan açıklamada, iki liderin Almanya'nın Hamburg kentinde yapılacak G20 Zirvesinde görüşeceklerine işaret edildi.

Abe ile de ayrıca görüşen Trump'ın Kuzey Kore'nin bölgeye oluşturduğu tehdide dikkat çektiği ve ABD ile Japonya arasındaki ittifakın her tür tehdide karşı hazır olduğunu dile getirdiği belirtildi.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.