Türk derneklerinden New York Times’a FETÖ ilanı

Türk Amerikan derneklerinin çatı kuruluşu TASC tarafından New York Times’a verilen tam sayfa ilanda FETÖ’nün darbe girişimi ve Batı’nın yaklaşımı protesto edildi.

AA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

ABD’deki Türk Amerikan derneklerinin çatı kuruluşu olan Türk Amerikan Yönlendirme Komitesi (TASC), ülkenin önde gelen gazetelerinden New York Times’a tam sayfa ilan vererek 15 Temmuz gecesi Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) kanlı darbe girişimini protesto etti.

ABD’deki yaklaşık 150 Türk Amerikan derneğini bir araya getiren TASC’ın New York Times’ın bugünkü baskısında yayımlanan ilanında 15 Temmuz gecesi yaşananlar hatırlatıldı.

“Fetullahçı Terör Örgütü o gece demokrasiye ve hukuk kurallarına karşı bir darbe girişimi gerçekleştirdi.” ifadesine yer verilen ilanda, örgütün girişimine karşı her kesimden insanların sokaklara döküldüğü ve Türk demokrasisini ve demokratik yollarla seçilmiş hükümeti korumak için hayatlarını tehlikeye attığı anımsatıldı.

“Batı dünyası demokrasi sınavından başarısız oluyor”

Bildiride, Türk halkının sergilediği kahramanca duruşun, Türkiye’nin olgun bir demokrasiye sahip olduğunu ve Türk halkının evrensel demokratik değerleri canları pahasına korumaya bağlı kaldığı gerçeğini gözler önüne serdiği ifade edildi.

Yaşanan süreçte Batı’nın, demokrasilerini korumak için canlarını feda etmeye hazır bir halka sahip Türkiye gibi bir müttefikle dayanışma göstermekten ziyade darbe girişimini haklı çıkarmaya çalıştığına hayal kırıklığı içinde tanıklık edildiği vurgulandı.

Tam sayfa bildiride, “Batı dünyası, ortak değerlerimizi savunan Türk halkını yüzüstü bırakarak demokrasi sınavından başarısız oluyor.” ifadesine yer verildi.

Bildiride şu ifadelere yer verildi:

“ABD’de ve dünyada gerçekten demokrasi ve özgürlüğe inanan herkese Türkiye’nin demokratik ve seçilmiş hükümeti ile meclisinin yanında yer alma, onları destekleme çağrısında bulunuyoruz. Çünkü Türkiye’de demokrasiyi savunmak aynı zamanda ABD’de ve dünyada demokrasiyi savunmaktır. Buna kayıtsız kalamayız.”