Türkiye, olimpiyatta ilk kez raket tutucak

Masa tenisinde Türkiye'yi Çin asıllı Melek Hu ve Cem Zeng temsil edecek

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

PEKİN - Pekin'de düzenelen 29. Yaz Olimpiyat Oyunları'na masa tenisi dalına 2 sporcuyla katılan Türkiye, tarihinde ilk kez bu spor dalında olimpiyatlarda mücadele verecek. 

Oyunlarda masa tenisi sporu dalında Türkiye'yi, Çin asıllı Melek Hu ve Cem Zeng temsil edecek. Cem Zeng, ilk turda TSİ 05.45'te Nijeryalı sporcuyla ilk turda karşılaşırken, Melek Hu da 07.15'te Tayvanlı rakibiyle ilk tur müsabakasına çıkacak. Masa Tenisi Federasyonu Başkanı Oktay Çimen, Olimpiyat Oyunları için Avrupa kıtasının bayanlarda ve erkeklerde yalnızca 11'er sporcu kontenjanının bulunduğunu hatırlatarak, "Bu kontenjanlardan 1'er tanesini biz elde ettik. Bu bile başlı başına önemli bir başarı. Fakat burada da sporcularımızın başarılı olmasını ve en azından 70'er sporcu arasından ilk 16'ya girmelerini bekliyoruz. Madalya şansları da olabilir. Fakat şimdiden iddialı konuşmak istemiyorum" dedi. 

Cem Zeng'in Gençler Dünya Şampiyonu olduğunu belirten Çimen, Cem'in Nijeryalı masa tenisçiyi yeneceğini, Melek Hu'nun da Tayvanlı karşısında oldukça şanslı olduğunu söyledi. 

Masa tenisinde Çinli sporcuların çok büyük bir ağırlığa sahip olduğunun altını çizen Çimen, şöyle devam etti: 

"Bu sporu Türkiye'de yaygınlaştırmak için mücadele ediyoruz. Şu anda 50 bin lisanslı sporcumuz var. Fakat uluslararası arenada başarı için oyunu kuralına göre oynamak zorundayız. Bu nedenle 2 genç ve yetenekli Çinli sporcuyu milli takımımıza kazandırdık. Bu sporcular Türkiye'ye 20 yıl hizmet edecektir. İlk kez yer aldığımız olimpiyatlarda başarılı olacağız. 2012 Olimpiyatları'nda Türk sporcuların da yer alacağına inanıyorum. Örneğin liselerarası dünya ikincisi Gencay Menger'den çok umutluyuz. Biz, 50 bin sporcu arasından seçim yaparken, Çin'de 2 milyon lisanslı masa tenisçi var. Seçimi bunların arasından yapıyorlar. Buna genetik yatkınlık da eklenince başarı kendiliğinden geliyor." 

 

"Benim için madalya önemli"

 

Milli masa tenisçi Melek Hu ise kendi ülkesinde Türkiye'nin başarısı için mücadele edeceğinin hatırlatılması üzerine, "Benim için önemli olan formasını giydiğim ülkeye hizmet etmek. Olimpiyatlara katılmak çok önemli bir olay. Bunu belki bir daha yaşayamayabilirim. O nedenle burada mümkün olan en iyi dereceyi yapmak, mümkünse madalya almak için çaba harcayacağım" dedi. Melek Hu, Pekin'e geldiğinden beri eski kulübünde ve eski antrenörleriyle antrenman yaptığını söyledi. Cem Zeng de oyunlara Çin'de ve Tayvan'da kamp yaparak hazırlandığını ve kendisini çok formda hissettiğini kaydetti. 

Yanıt, yarı finalde elendi

 

Öte yandan atletizmde bayanlar 100 metre engellide Türkiye'yi temsil eden Nevin Yanıt, yarı finalde elendi. "Kuş Yuvası" olarak adlandırılan Ulusal Stat'ta gerçekleştirilen atletizm yarışmalarının 4. gün akşam bölümünde 2 seride toplam 16 atletin katılımıyla bayanlar 100 metre engelli yarı final yarışmaları yapıldı. Dünkü seçmelerde 12.94 saniyede koşarak yarı finalde yarışmaya hak kazanan Yanıt, bugünkü yarı finalde ilk seride koştu ve 8 atlet arasında 13.28 saniyelik derecesiyle son sırada yer aldı. Yanıt, toplamda ise 14. sırayı alarak, finale kalan 8 atlet arasına giremedi.

Bu arada 2. seride 2 atlet, engellere takılarak sakatlanıp, yarışı tamamlayamadı. Yarı finalde en iyi dereceyi, 12.43 saniyeyle ABD'li atlet Lolo Jones yaptı. Atletizmde bayanlar 100 metre engelli finali, yarın TSİ 17.30'da yapılacak.