13 °C

Ukrayna'da ayrılıkçılar 300 askeri gözaltına aldı

Donetsk yakınlarında Ukrayna ordusuna ait askeri birliğe saldıran ayrılıkçılar, 300 askeri gözaltına aldı

Ukrayna'da ayrılıkçılar 300 askeri gözaltına aldı

DONETSK - Ayrılıkçıların kurduğu Halk Birliği Cumhuriyeti Savunma Bakan Yardımcısı Födr Berezin, gazetecilere yaptığı açıklamada, gece yarısı Donetsk'in Kiev mahallesinde Ukrayna ordusuna ait askeri birliği abluka altına aldıklarını, askerlere teslim ol çağrısında bulunduklarını, ardından bölgede çatışma çıktığını söyledi.

Birliği abluka altına alan Kalmius isimli özel eğitimli askerlerin iki saat içinde bölgeyi ele geçirdiğini, 15'i subay, bir kısmı paralı asker yaklaşık 300 kişiyi gözaltına aldıklarını belirten Berezin, çatışmada ölen olmadığını, iki taraftan toplam 10 kişinin yaralandığını ifade etti.

"Subaylar ve paralı askerlerle ilgili henüz karar vermedik"

Askerlerin sabaha karşı Donetsk'teki istihbarat binasına getirildiğini, burada kimlik kontrollerinin yapıldığını kaydeden Berezin, "Mucize eseri iki taraftan da ölen olmadı. Askeri birlikteki askerlerin büyük bölümü Donetsk ve Lugansk'tan olduğu için bizimle uzun süre savaşma gereği duymadılar. Askerlerin kimlik kontrollerini yaptık ve sorguladık. Ukrayna ordusunda zorunlu askerlik yapanları ailelerine teslim ettik. Subaylar ve paralı askerlerle ilgili henüz karar vermedik" dedi.

Ukrayna'nın elinde Donetsk ve Lugansk'tan esirler olduğunu iddia eden Berezin, şöyle konuştu:

Ukrayna askerlerine, 'silahlarınızı bırakın ve bize gelin' çağrısı

"Biz Ukrayna ordusu gibi askerleri rehin tutma taraftarı değiliz. Biz insani davranıyoruz. Subaylar ve paralı askerlerin durumu farklı. Donetks'te bulunan  Ukrayna ordusu askerlerine sesleniyorum.Ukrayna ordusundan size fayda gelmez, silahlarınızı bırakın ve bize gelin"

Donetsk'teki ayrılıkçılara ait istihbarat binasında sorguları tamamlanan Ukrayna ordusunda zorunlu askerlik yapan esir askerler, ailelerine teslim ediliyor.

Teslim edilen askerlerden Artur K, istihbarat binasından çıkışında gazetecilere yaptığı açıklamada, "Gece birliğe geldiler, birkaç saat çatışma yaşandı. Son kurşuna kadar teslim olmadık, kurşunumuz bitince mecburen teslim olduk. Bizi istihbarat binasına getirdiler, yiyecek verdiler, sonra da yakınlarımıza teslim ettiler. Benim düşünceme göre Ukrayna ordusu dün kaybetti."

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.