15 °C

Varlık balonu patlamaya başladı

Doktor Kıyamet lakaplı yatırım danışmanı Marc Faber, küresel piyasalarda varlık balonun patlamaya başladığını söyledi

Varlık balonu patlamaya başladı

NEW YORK - Yatırımcılar uzun süredir küresel piyasalarda varlık balonun patlayıp patlamadığını merak ediyor. Bu soru Doktor Kıyamet lakaplı yatırım uzmanı Marc Faber’e de soruldu. Faber, ABD borsalarında Bağımsızlık Günü tatiline rekor girdikten sonra yeni işlem haftasında üst üste değer kayıplarının gelmesinin ardından CNBC kanalına konuştu. Gloom, Boom & Doom Report adlı bloğundaki tavsiyeleriyle ünlenen Faber, CNBC yayında, “Şu anda varlık fiyatlarında dev bir balon olduğunu düşünüyorum ve bu eninde sonunda patlayacak belki de patlamaya başladı” dedi. Faber, Wall Street rekor seviyelere çıkmaya başladığı günden bu yana varlık balonu uyarısı yaptı.

Düzeltme bekleyerek yanıldım

Doktor Kıyamet, “Evet net bir şekilde görülüyor ki iki yıldır dile getirdiğim Wall Street’te düzeltme beklentimde yanıldım. Ekim 2011’den bu yana düzeltme görülmedi. Yüzde 11’in üzerinde bir düzeltme görmeden piyasalarda yukarı doğru hareketin devam ettiğine şahit oluyoruz. Şimdi artık düzeltme yaşanacağını düşünmüyorum ama fiyatlarda düşme beklentisinin hakim olacağı bir ayı piyasasına gireceğiz” dedi. 

Ekonomi iyileşmiyor

Faber, iyi gelen Haziran ayı istihdam verisine rağmen, ABD ekonomisi ve küresel ekonomide iyileşme yaşandığına inanmıyor. Doktor Kıyamet, “Küresel ekonominin güç kazandığına inanmıyorum. Hatta zayıfladığını düşünüyorum” dedi. 

Obama'ya eleştiri

Faber, piyasalarda fiyatları aşağı çekecek üç neden olduğunu söyledi. Doktor Kıyamet nedenleri şöyle sıraladı: “Piyasalarda fiyatları aşağı çekecek üç neden var. Bunlardan ilki Beyaz Saray. Çok zayıf bir başkanımız var ve ABD’de iç sıkıntı yaratacak bazı siyasi sorunlar yaratabilir. İkincisi, düşünmemiz gereken gerçekten önemli siyasi sıkıntılar var. Son olaraksa petrol fiyatlarının yükselme potansiyelini ciddiye almalıyız.” Faber, S&P 500’de yüzde 30 düşüş beklediğini sözlerine ekledi.

Yalnız değiliz

Faber, bu beklentisinde yalnız değil. Finansal danışmanlık şirketi Raymond James’i Başpiyasa stratejisti Jeffrey Saut da Temmuz ortası ya da Ağustos başında borsada derin bir düşüş beklendiğini müşterileriyle paylaştı. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.