9 °C

Venezuela Kolombiya'ya doğalgaz sevkiyatını durdurdu

Venezuela Devlet Petrol Şirketi (PDVSA), komşu ülke Kalombiya'ya ihracat yoluyla yaptığı doğalgaz sevkıyatını geçici olarak durdurdu.

Venezuela Kolombiya'ya doğalgaz sevkiyatını durdurdu

Venezuela Petrol Şirketi, elektrik üretim ihtiyacındaki değişiklikleri gerekçe göstererek Kolombiya'ya yaptığı doğalgaz ihracatını askıya aldı 

Kolombiya Maden Bakanlığından yapılan açıklamada, Venezuela'nın iklim faktörleri ve elektrik üretim ihtiyacı nedeniyle ülkeye gönderdiği doğalgazı kestiği belirtildi. 

Bakanlık yetkilileri, PDVSA'nın elektrik üretiminin iklim değişikliklerine bağlı olarak farklılaşmasını gerekçe göstererek, cuma gününden itibaren doğalgaz sevkıyatını askıya aldığını duyurdu. 

İki ülke arasında yapılan anlaşma, Venezuela'nın her gün Kolombiya'ya yaklaşık 1 milyon 104 bin metreküp doğalgaz göndermesini öngörüyor. Bu miktar, Kolombiya'nın doğalgaz ikmalinin yaklaşık yüzde üçüne tekabül ediyor. 

İki ülke arasında ağustos ayında ciddi bir gerginlik yaşanmıştı. 

Venezuela, kaçakçılarla güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmaların ardından 20 Ağustos'ta Kolombiya sınırındaki bazı yerleşim yerlerinde olağanüstü hal ilan etmişti. Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, sınır bölgesinde yaşayan Kolombiyalıları kaçakçılık yapmak ve hükümeti istikrarsızlaştırmayı hedefleyen örgütlerle bağlantılı olmakla suçlamıştı. Ülkede yaşayan bin 400 Kolombiyalı sınır dışı edilmiş, yaklaşık 20 bin kişi de Kolombiya'ya kaçmıştı. Maduro'nun 2 bin 200 kilometrelik sınır boyunca tüm önemli sınır geçişlerini kapatmasının ardından iki ülke karşılıklı olarak büyükelçilerini geri çağırmıştı. 

Maduro ve Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos, iki ülke arasındaki gerilimi sona erdirmek için eylül ayında Ekvador'un başkenti Quito'da bir araya gelmiş ve büyükelçilerin görevlerine devam etmelerine karar vermişti. Görüşmede kapatılan sınırın aşama aşama açılması için çalışmaların başlatılması da kararlaştırılmıştı. 

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.