10 °C

Vergilendirme fasılı müzakereye açılıyor

Yarın açacak vergilendirme fasılıyla AB müzakerelerine konu 33 fasılın üçte birinde süreç başlamış alacak

Vergilendirme fasılı müzakereye açılıyor

 

BRÜKSEL - AB üyelik müzakerelerinde geride kalan üç buçuk yılda 10 fasılı açan ve birini kapatan Türkiye, yarın açacağı vergilendirme fasılıyla müzakerelere konu 33 faslın üçte birinde süreci başlatmış olacak.

Türkiye bugüne dek sermayenin serbest dolaşımı, şirketler hukuku, fikri mülkiyet hukuku, bilgi toplumu ve medya, işletme ve sanayi politikası, trans-Avrupa şebekeleri, tüketicinin ve sağlığın korunması, istatistik ve mali kontrol fasıllarında müzakereleri başlatırken, sadece bilim ve araştırma faslını tüm süreç tamamlanıncaya dek geçici olarak kapattı.

Son üç dönem başkanlığında ikişer fasıl açarak bunu adeta bir gelenek haline getirmekle eleştirilen AB, Çek dönem başkanlığında açacağı tek fasılla bu uygulamadan da vazgeçmiş olacak. AB dönem başkanlığını 1 Temmuzda devralacak İsveç ise sosyal politika ve istihdam, rekabet politikası ve çevre olmak üzere üç fasılda müzakereleri başlatarak süreci hızlandırmaya çalışacak.

Türkiye-AB müzakere sürecinde 2006 yılının ilk yarısındaki Avusturya dönem başkanlığında tek, 2007'nin ilk yarısındaki Almanya dönem başkanlığında üç, 2007'nin ikinci yarısındaki Portekiz ile geçen yıl Slovenya ve Fransa dönem başkanlıklarında ikişer fasıl açılmıştı.

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.