7 °C

Wall Street bankaları Londra'dan kaçıyor

ABD'li bankalar, İngiltere’nin AB'den çıkacak olması ihtimali üzerine genel müdürlüklerini İrlanda’ya taşımak için B planı yapıyor

Wall Street bankaları Londra'dan kaçıyor

İSTANBUL - ABD’li bankalar Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılmasından endişe edilmesi sebebipyle Londra merkezli faaliyetlerini İrlanda’ya taşımak için ön planlara başladılar. Wall Street bankaları İngiltere’nin birlikten çıkacak olması ihtimali üzerine genel müdürlüklerini İrlanda’ya taşımak için B planı yapıyor. Bank of America, Citigroup ve Morgan Stanley’nin Financial Times gazetesine verdiği bilgilere göre, İrlanda’nın ‘gerektiği durumda’ en istenen lokasyon olduğu belirtiliyor. Bu bankalardan birinin bazı faaliyetlerini şimdiden İranda’ya taşımayı planladığı belirtildi. 

Yetkililerin planların henüz çok başında olduğunu söylediği belirtilen habere göre ABD bankaları Euro Bölgesi’nin eli kulağındaki bankacılık birliği gerçekleştiğinde İngiltere’yi izole bırakacağını ve bu durumun İngiltere’nin AB’den çıkmasıyla sonuçlanacağını öngörüyor. Londra’da bir Wall Street bankasının üst düzey yetkilisi “Açıkçası bazı faaliyetleri İrlanda’ya taşımayı düşünüyorum. Bence İrlanda Merkez Bankası ve hükümeti bundan memnuniyet duyacaktır. Bu İngiltere’nin AB’den çıkacak olmasıyla ilgili değil, daha çok tüzel kişilik optimizasyonuyla ilgili bir konu”diye konuştu. Bir çok banka Avrupa faaliyetleri için İngiltere’yi merkez olarak seçmişti çünkü bu durum onlara 28 AB ülkesinde hizmetlerini serbestçe dolaştırma imkanı sağlıyor. Fakat uzmanlara göre “Brexit” de denen AB’den çıkış senaryosu gerçekleşirse, bu durum ortadan kalkıyor olacak. İngiltere Başbakanı David Cameron önümüzdeki mayıs seçimlerinde muhafazakar partisi kazanırsa tekrar müzakere edilecek bir AB üyeliği için bir referandum yapılacağının sözünü verdi. ABD’li bankalarının İngiltere düzenleyicilerini kızdırmamak ve üzmemek için açıktan açığa konuşamadığı belirtiliyor.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.