8 °C

Yasağa uymayan ABD'lilere polis müdahalesi!

ABD'de Missouri Valisi Nixon, Ferguson'da olağanüstü durum ve sokağa çıkma yasağı ilan etti. Yasağa uymayan gruba müdahale eden polis göz yaşartıcı gaz ve plastik mermi kullandı. Olaylarda bir kişi ağır yaralandı

Yasağa uymayan ABD'lilere polis müdahalesi!

FERGUSON - ABD'nin Missouri eyaletinin St.Louis kentinde silahsız siyahi bir gencin polis tarafından öldürülmesi üzerine bir haftadır süren şiddet olaylarının üzerine Missouri Valisi Jay Nixon, St.Louis'in banliyösünde olağanüstü durum ve sokağa çıkma yasağı ilan etti. Yasağa rağmen Ferguson semtinin birçok noktasında çok sayıda protesto gösterisi gerçekleştirildi. Polisin müdahale ettiği protesto gösterileri sırasında bir kişi ağır yaralandı.

Nixon, "bir avuç çapulcunun, halkın güvenliğini tehlikeye atmasına izin vermeyeceklerini, adaletin tecelli etmesi için sukunetin sağlanması gerektiğini" belirterek, Ferguson'da olağanüstü durum ve sokağa çıkma yasağı ilan ettiğini açıkladı. 

Sokağa çıkma yasağına rağmen gösteri

St. Louis’in Ferguson semtinin birçok noktasında çok sayıda protesto gösterisi gerçekleştirildi.

Ülkenin dört yanından gelenler ve yerel halk tarafından gerçekleştirilen protestolardan ilki Ferguson Polis Departmanı önünde gerçekleşti. "Sessiz Protesto" adı verilen ve her cumartesi günü tekrarlanacağı belirtilen eyleme, 2000 yılında New York’un Bronx semtindeki benzer bir olayda oğlu Malcolm Ferguson’u kaybeden Juanita Young’ın da aralarında bulunduğu, çok sayıda kişi katıldı.

Çocukların da katıldığı eyleme, yoldan geçen araçlar da korna çalarak destek verdi.

ferguson.jpg

Gece yarısından itibaren sokağa çıkma yasağı uygulanacak olan Ferguson'daki ikinci protesto gösterisi ise Michael Brown’un öldürüldüğü Canfield yolunda başladı. Ülkenin birçok bölgesinden gelen ve beyazların da çoğunlukta olduğu kalabalık, olay yerinden yaklaşık 2 kilometre uzaklıktaki Greater St. Marks Aile Kilisesi’ne kadar yürüdü. Yüzlerine maske takan motosikletli bir grubun da eşlik ettiği grup yol boyunca, "Ellerimi kaldırdım, beni vurma" diye slogan attı.

Polis göz yaşartıcı gaz ve plastik mermi kullandı

ABD'nin Missouri eyaletinde, silahsız siyahi bir gencin polis tarafından öldürülmesi üzerine bir haftadır devam eden şiddet olayları nedeniyle ilan edilen sokağa çıkma yasağına uymayan gruba müdahale eden polis göz yaşartıcı gaz ve plastik mermi kullandı. Olaylarda bir kişi ağır yaralandı. 

Ferguson sokağa çıkma yasağı nedeniyle savaş alanına döndü

Şiddetin durulmadığı St. Louis kentinin Ferguson semti, bu kez de ilan edilen sokağa çıkma yasağı nedeniyle adeta savaş alanına döndü. Michael Brown adlı gencin polis tarafından öldürülmesinin ardından Ferguson'daki güvenlik operasyonlarının başına getirilen siyahi polis Yüzbaşı Ronald Johnson ve ekibi, ikinci kez göstericilere göz yaşartıcı gazla sert müdahale etmek zorunda kaldı. 

Gece yarısından itibaren başlayan beş saatlik sokağa çıkma yasağını kabul etmeyen gösterici grup, "Adalet yoksa barış da yok" diye slogan attı. Yetkililerin evlerine gitmeleri için "yalvardıkları" grup, Missouri Valisi Jay Nixon tarafından ilan edilen olağanüstü durum ve sokağa çıkma yasağını ihlal ettiği gerekçesiyle Özel Silahlar ve Taktikler (SWAT) birimi ile özel eğitimli birlikler tarafından gözaltına alınmak istendi. 

 Ferguson'daki Florissant Caddesi üzerinde gruba yönelik müdahale sırasında 7 kişinin gözaltına alındığı, bir kişinin de silahla yaralandığı açıklandı. 

Durumu ağır olan ve henüz kimliği tespit edilemeyen yaralının polis tarafından vurulmadığı bildirildi.  

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.