11 °C

Yunanistan hastalardan 25 euro 'katkı' alacak

Yunanistan hastalardan 25 euro 'katkı' alacak

ATİNA - Ekonomik darboğazda bulunan Yunanistan'da, tasarruf amacıyla devlet harcamalarının azaltılması çabaları kapsamında, hastanelere gelen hastalardan katılım payı olarak 25 euro ücret alınması kararlaştırıldı.

Yunanistan Sağlık Bakanı Adonis Georgiadis,  AB ve IMF ile imzalanan yardım anlaşması (memorandum) gereğince 2014 yılından itibaren başlayacak uygulama kapsamında, tüm hastalardan tedavi giderlerinin paylaşılması amacıyla hastanelere geldiklerinde 25 euro ücret alınacağını açıkladı.

Georgiadis, bu uygulamanın, sağlık alanındaki giderlerin azaldığını göstererek Troyka ile yeni müzakere kapılarının açılmasına yardımcı olacağını savundu.

Bu çerçevede devlet hastanelerinde görevli doktorlarla ilgili kontrol ve denetimlerin de yoğunlaştırılacağını belirten Georgiadis, kuralla uymayan doktorların sağlık sisteminden atılacağını söyledi.

Georgiadis, yapılan kontrollerde bazı doktorların ticari amaçla belirli firmaların ilaçlarını yazdıklarının tespit edildiğini belirterek, bu doktorların mal varılıklarıyla ilgili nereden buldun yasasının uygulanacağını kaydetti.

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap