17 °C

Türkiye'nin ilk enerji meslek lisesi eylül'de açılacak

İvedik OSB alanında inşa edilecek okulda eğitim gören öğrenciler rüzgar, güneş, hidrolik enerji santralleri başta olmak üzere yenilebilir enerji alanlarında ara eleman olarak istihdam edilebilecek

Türkiye'nin ilk enerji meslek lisesi eylül'de açılacak

ANKARA -Türkiye'nin yenilenebilir enerji üzerine eğitim verecek ilk meslek lisesi bu yılın eylül ayında açılacak.  

İvedik Organize Sanayi Bölgesinde (İvedik OSB) faaliyet gösterecek okul hakkında AA muhabirine bilgi veren Akıllı Okul Koleji Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Böğürcü, Türkiye'nin 2023 hedefleri çerçevesinde Türkiye'de alternatif enerjinin payının yüzde 1'den yüzde 30'a çıkarılmasının öngörüldüğünü söyledi.  

Böğürcü, bu açıdan bakıldığında yenilenebilir enerji alanında istihdam edilecek ara elemana ihtiyaç duyulduğunu ifade ederek, açılacak meslek lisesinin ara eleman ihtiyacını karşılama noktasında sektöre önemli katkı sağlayacağını kaydetti. Yenilenebilir enerji dışında otomotiv ile elektrik-elektronik bölümlerinde de eğitim verileceğini kaydeden Böğürcü, "Toplam kontenjanımız 800 olacak. Ancak biz 2 bin - 2 bin 500 civarında başvuru bekliyoruz. Kriterlerimize göre öğrencileri seçeceğiz. OSB'deki ailelerin çocuklarına öncelik tanıyacağız. Rüzgar enerjisi bölümüne 200, güneş enerjisi 200 olmak üzere 400 öğrenci alacağız" dedi.  

Enerji sektörünün yıllık bin ile iki bin arasında ara eleman ihtiyacı olduğunu tespit ettiklerini kaydeden Böğürcü, bugüne kadar 500 firmanın güneş enerjisi lisansı için başvuru yaptığını söyledi. Bu firmaların lisans alabilmesi için en az 1 megavattlık yatırım yapması gerektiğinin altını çizen Böğürcü, 1 megavattlık yatırımın değerinin de 1 milyon dolar civarında olduğuna işaret etti.  

Anılan firmaların gerek işletme gerekse üretim anlamında ara eleman arayışı içinde bulunduğunu anlatan Böğürcü, "Rüzgar enerjisi açısından değerlendirildiğinde şu anda 3 bin megavattlık kurulu gücümüz var. Çok sayıda firma güneş enerjisi alanına yönelmeden önce rüzgar santralı kurdu. Sanayi firmaları da rüzgar santrallerinin üretimi, işletme ve altyapıları ile ilgili üretime geçti. Burada da 1000'in üzerinde personel ihtiyacı ortaya çıktı" ifadesini kullandı.  

Devlet desteği ile ücretsiz eğitim imkanı 

Öğrencileri seçerken SBS puanı şartı aramadıklarını ve sosyal kriterlere öncelik verdiklerinin altını çizen Böğürcü, "Özel okula gitme imkanı olmayan öğrencilere de öncelik veriyoruz. Devletin OSB'lerde açılan meslek liselerinde okuyan öğrenciler için verdiği destekler sayesinde ücretsiz eğitim imkanı sağlıyoruz" diye konuştu.  

Okulun 4 bin metrekarelik kapalı alana sahip olduğunu belirten Böğürcü, okulda 22 dersliğin yanı sıra 9 atölye ve laboratuvarın da yer alacağını bildirdi. Teras katında ise rüzgar ve güneş panellerinin bulunacağını dile getiren Böğürcü, enerji panellerinin imalatı noktasında İvedik OSB'deki firmaların da rol alacağını söyledi.  

Öğrencilerin bir yandan ara eleman olarak yetişirken bir yandan da akademik anlamda kendilerini geliştirmelerini önemsediklerini anlatan Böğürcü, bu anlayış çerçevesinde OSB alanındaki içerisindeki teknokentte öğrencilerin de bulunacağını ifade etti.  

İvedik OSB'de yaklaşık 7 bin esnaf ve 100 binin üzerinde de çalışan bulunduğunu anlatan Böğürcü, "Böylesi büyük bir OSB bünyesinde enerji yatırımı düşünen birçok firma var. Enerji üzerine okul açma nedenlerimizden biri de bu" ifadesini  kullandı.  

Yabancı öğretmenler de eğitim verecek 

Eğitimci kadrosu hakkında da bilgi veren Böğürcü, yeni okulda 65 kişiyi istihdam edeceklerini bunun 15'inin meslek dersi öğretmeni olacağını söyledi.  

5'i yabancı olmak üzere 40 kişinin akademik eğitim vereceğini anlatan Böğürcü, özellikle yabancı eğitmenlerin mesleki İngilizce dersi vereceğini ifade etti. Böğürcü, mesleki derslerin yüzde 80'ini Türkçe olarak vereceklerini anlattı.  

Öğretmen alımlarında özel sektör tecrübesi olan ve ilgili alandan mezun kişileri istihdam edeceklerini kaydeden Böğürcü, bugüne kadar 35 bin civarında başvuru aldıklarını kaydetti.  

Öğrenciler sanal şirket kurabilecek 

Öğrencilere 130 ülkede geçerli mesleki yeterlilik belgesi verileceğini belirten Böğürcü, öğrencilerin ABD'deki 400 üniversiteye sınavsız geçiş olanağına kavuşacağını bildirdi.  

Öğrencilerin J1 ve F1 vizeleriyle dönem kaybetmeden ABD'ye gidebileceklerine işaret eden Böğürcü, "Öğrenciler 'dual skills' dediğimiz çift diploma programına dahil olacaklar. Buna 130 ülkede geçerli denklik diploması da denilebilir" diye konuştu.  

Tüm öğrencilerimize Lider ve Girişimci Yetiştirme Programı (t-MBA) kapsamında 100 bin lira sanal para ile şirket kurma imkanı tanıdıklarını kaydeden Böğürcü, şöyle devam etti: 

"Sanal şirket ve işletme simülasyonumuz var. Öğrenciye iş yeri kurduruyoruz. Öğrenci bu sanal para ile işletme kuruyor, borsaya giriyor, kredi çekiyor, iş yerini batırıyor, yeniden kuruyor. Simülasyon ortamında iş yeri kurmak için ne yapacak? Ticaret odasına gidecek, belgelerini alacak paranın bir kısmını orada harcayacak. 20 personel çalışacak, personel ve işletme gideri olacak. 2 bin metrekare kapalı alanı olacak. Hammadde alacak ve üretim yapacak. Yani bir anlamda öğrenciye işletmecilik ve girişimcilik eğitimi veriyoruz. "  

Böğürcü, öğrencinin yabancı dilinin belli bir seviyeye ulaşması gerektiği için sanal şirket uygulamasına 1. sınıfın ortalarından itibaren başlayacaklarını bildirdi. 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap