8 °C

İstanbul Modern, başka bir tepeden İstanbul'a bakacak

Süreli ve sürekli sergi salonları, fotoğraf galerisi, eğitim ve sosyal programları, kütüphane, sinema, restoran ve mağazasıyla Karaköy'deki Antrepo'da faaliyetlerini sürdüren İstanbul Modern, İstanbul'a bir süre için başka bir tepeden bakacak…

İstanbul Modern, başka bir tepeden İstanbul'a bakacak

14 yıldır süreli ve sürekli sergi salonları, fotoğraf galerisi, eğitim ve sosyal programları, kütüphane, sinema, restoran ve mağazasıyla Karaköy'deki 4 numaralı Antrepo'da faaliyetlerini sürdüren modern ve çağdaş sanat müzesi İstanbul Modern'in ziyarete kapanış tarihi 18 Mart Pazar günü olarak belirlendi. Bugüne kadar 7 milyonun üzerinde ziyaretçi ağırlayan müzenin ziyaretçilere kapanışının ardından geçici mekânına taşınma süreci başlayacak.

Geçici mekân Beyoğlu

İstanbul Modern'in bir süreliğine taşınacağı Beyoğlu'ndaki geçici mekân da belirlendi. İstanbul Modern, İstanbul'a bir başka tepeden bakacak… Bu amaçla Meşrutiyet Caddesi'ndeki eski Union Française binası, İstanbul Modern'in tüm faaliyetlerini yeni müze tamamlanana kadar sürdürebileceği bir biçimde hazırlanıyor. 1896 tarihinde Alexandre Vallaury tarafından inşa edilen Union Française binası İstanbul Modern'in geçici mekânı olarak Mayıs ayı içinde ziyarete açılacak.

Renzo Piano tasarlıyor

Mimarlık dünyasının en prestijli ödülü kabul edilen Pritzker sahibi Renzo Piano'nun tasarlayacağı İstanbul Modern'in yeni binasının proje lansmanının yıl içinde yapılması planlanıyor.

Galataport projesi kapsamında inşa edilerek dünya standartlarında bir tasarımla 36 ayda tamamlanması planlanan İstanbul Modern'in yeni binası, müzenin kurucu sponsoru Eczacıbaşı Topluluğu ve Doğuş Grubu-Bilgili Holding'in ortaklaşa katkısıyla yapılacak.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.