9 °C

'Babayiğit' yarış otosundan çıktı

Onuk Taşıt Sanayii CEO'su Ekber Onuk, yapım aşaması devam eden ilk Türk yarış arabası Onuk Sazan LM’nin plan ve görsellerini ilk kez İnovasyon Haftası'nda paylaştı

'Babayiğit' yarış otosundan çıktı

İZMİR - Ekonomi Bakanlığı'nın katkılarıyla Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) organizasyonluğunda inovasyon kavramını Anadolu'ya yaymak amacıyla İzmir'de düzenlenen Türkiye İnovasyon Haftası ikinci günü; İrlandalı konuşmacı Gearoid Mooney'in "KOBİ'lerde İnovasyon" sunumuyla başladı. İşadamları ve üniversite öğrencilerinin birlikte inovasyonu tartıştığı ve büyük ilgi gören kariyer etkinliğine ise Türk iş dünyasından Hüsnü Özyeğin, Ali Kibar, Varol Civil, Osman Okyay, Tülin Karabük, Perihan İnci, Ekber Onuk ve Temel Kotil katıldı.

Yerli yarış arabası sürprizi

Türk İş Dünyası paneli konuşmacılarından, Onuk Taşıt Sanayii CEO'su Ekber Onuk, büyük bir sürpriz yaparak, tasarladıkları ilk yerli yarış arabasının gerçek görsel ve planlarını katılımcılarla paylaştı. Yıllar önce üretilen Anadol otomobil ekibinde de yer alan Onuk, aracın çok yakında hazır olacağını ve önümüzdeki yıldan itibaren yarışlara katılabileceğini söyledi. Aracın markası Onuk model ismi ise Sazan LM olacak. Sazan ismi, Onuk'un kaybettiği mühendis oğlu Kaan Onuk'un lisedeki takma adı.

Araçla ilgili bilgiler veren Onuk, yaklaşık 9 yıldır çalışmaların sürdüğünü söyledi. Onuk, yerli otomobil için ise "Türkiye'de arabanın feriştahını yapacak bilgi ve teknik altyapı var. Önemli olan bunun bir yol haritasını çıkartmak ve bu doğrultuda ilerlemek. Bu şekilde başlanan bir tasarım/üretim süreci mühendislik ekibi için çok ciddi bir eğitim süreci oluşturacak, bu çekirdek takım gelecekteki yılda 200-300 bin ünitelik üretimler için deneyim sahibi olacaktır. Türkiye'de bu tarz bir ekibi oluşturacak eleman kaynağı mevcuttur" diye konuştu.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.