7 °C

'Son 13 yılda kamu tasarrufları arttı'

Son 13 yılda kamu tasarruflarının arttığını belirten Kalkınma Bakanı Yılmaz, devletin artık eskisi gibi açık vermediğini söyledi.

'Son 13 yılda kamu tasarrufları arttı'

Kalkınma Bakanı Yılmaz, 'Son 13 yılda kamu tasarrufları arttı' dedi.

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, TBMM Genel Kurulu'nda Askerlik Kanunu ile Bazı Kanun ve KHK'larda Değişiklik Yapan Kanun Tasarısı'nın ikinci bölümü üzerinde milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Yeni kimliklerden alınacak 15 liranın, diğer ülkelerle karşılaştırıldığında çok düşük olduğunu belirten Yılmaz, bu rakamın maliyetin altında yer aldığını söyledi. Yılmaz, bu kimlikler için yapacakları harcamanın, vatandaştan alacakları ücretten daha yüksek olacağını söyledi.

Yılmaz, engellilerin, idarelere kadar gitmeden, onları yormadan, evlerinde gerekli bilgileri almaya, daha rahat şekilde kimliklere ulaşmasına gayret edeceklerini belirtti.

Son 13 yılda kamu tasarruflarını arttırdıklarına işaret eden Yılmaz, devletin, artık eskisi kadar açık vermediğini ancak bu süreçte özel tasarruflarda ciddi gerileme olduğunu anımsattı. Yılmaz, buna yönelik çeşitli önlemler öngördüklerini dile getirerek, "Bunlardan bir örnek, bireysel emeklilik sistemi ciddi anlamda tasarruflarımıza katkıda bulunuyor. Bireysel emeklilikte, önümüzdeki dönemde, gönüllülükten vazgeçmeden, otomatik hale getirip... Buna benzer önlemlerle özel tasarruflarımızı arttırmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.