'10 milyon kişi için hayat zor olacak'

BKM Genel Müdürü Canko, BDDK'nın kredi kartlarının internet alışverişlerinde kullanımı ile ilgili yaptığı düzenlemenin "sert bir karar" olduğunu söyleyerek "10 milyon kişi için hayat biraz zor olacak" dedi.

AA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Genel Müdürü Soner Canko, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulunun (BDDK), kredi kartlarının internet alışverişlerine açık olması için kullanıcı talebini zorunlu tutan düzenlemesiyle ilgili olarak, "Türkiye tüm dünyada kartlı ödemeler konusunda en iyi sicili olan, en güvenli ülkelerden birisi. Aslında Türkiye için biraz sert bir karar" diye konuştu.

BDDK'nın kararını, tüketicileri koruma amacı taşıdığından anlayış ve saygıyla karşıladıklarını belirten Canko, "Ama sonuçta Türkiye'de 57 milyon kart kullanımda. Bunların 25 milyon kişinin cüzdanında olduğunu biliyoruz. Sanal ve ticari kartlar bunların dışında. Bu 25 milyon kişinin 10 milyonunu kartlarını internette kullanıyor. Dolayısıyla bu 10 milyon kişi için hayat biraz zor olacak." ifadelerini kullandı.

"Eziyetli bir işlem"

BKM olarak, BDDK'dan, kararın bundan sonra kart alacak kişiler için uygulanmasını talep ettiklerini belirten Canko, "kartınızı internette kullanıma kapatıyoruz, isterseniz arayın açtırın" demenin eziyetli bir işlem olduğunu söyledi.

Kart sahiplerinin taleplerini bankalara iletmeleri için 17 Ağustos'a kadar süre bulunduğunu ve bankaların bu konuda çalışmalara başladığını kaydeden Canko, vatandaşları işlemlerini son güne bırakmamaları konusunda uyardı.

İnternetten alışverişe 'Aç-Kapa' şartı geldiİnternetten alışverişe 'Aç-Kapa' şartı geldi

Etiketler