7 °C

7 ilde acele kamulaştırma kararı

İzmir, Sakarya, Konya, Uşak, Erzurum, Sivas ve Adıyaman'daki bazı taşınmazlarla ilgili acele kamulaştırma kararları Resmi Gazete'de yer aldı

7 ilde acele kamulaştırma kararı

İzmir, Sakarya, Sivas, Konya, Uşak, Erzurum ve Adıyaman'da bazı taşınmazlar, çeşitli projeler kapsamında acele kamulaştırılacak.

Resmi Gazete'de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararına göre, Konya'nın Selçuklu ilçesindeki bazı taşınmazların, yapımı devam eden metro hattı ve transfer merkezi istasyonları ile Konya YHT gar sahası projelerinin bölge ile entegrasyonunun sağlanması, bölgedeki teknik ve sosyal alt-üst yapı eksikliklerinin giderilmesi amacıyla Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından acele kamulaştırılmasına karar verildi.

İzmir'in Karabağlar ilçesi Uzundere Mahallesi'ndeki bazı taşınmazlar, bölgedeki kentsel dönüşüm ve gelişim çalışmaları kapsamında İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nca, Sakarya'nın Akyazı ilçesindeki bazı taşınmazlar da otobüs terminali yapımı amacıyla Akyazı Belediye Başkanlığınca kamulaştırılacak.

Uşak-Merkez Uzundere Göleti işi ve Adıyaman Gömükan Barajı'nın yapımı için gerekli taşınmazların Devlet Su İşleri tarafından kamulaştırılmasına karar verildi.

Erzurum ve Sivas'ta hidroelektrik santrallerinin yapımı amacıyla da bazı taşınmazlar tapuda Hazine adına tescil edilerek Maliye Bakanlığınca kamulaştırılacak.

Bu arada Kütahya'nın Merkez ilçesi İnköy Mahallesi'ndeki bazı alanların kentsel dönüşüm ve gelişim proje alanı ilan edilmesine ilişkin Bakanlar Kurulu kararı da Resmi Gazete'de yayımlandı.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.