9 °C

Ağbal: İstihdamda paniğe gerek yok

İşsizliğin yüzde 12,7 seviyesine çıkmasını yorumlayan Bakan Ağbal, "Paniğe gerek yok, bu rakamların tersine döndüğünü hep beraber göreceğiz" dedi.

Ağbal: İstihdamda paniğe gerek yok

 Maliye Bakanı Naci Ağbal, bugün açıklanan ihtihdam rakamlarını değerlendirdi.

İşsizlik oranı yüzde 12.7'ye yükseldiİşsizlik oranı yüzde 12.7'ye yükseldi

Ağbal, TV 24’te katıldığı programda gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

İşsizlik rakamlarını da değerlendiren Ağbal, işsizlik oranlarında yukarı yönlü bir trend olsa bile Türkiye ekonomisinin hala istihdam yaratmaya devam ettiğini bildirdi.

Başlatılan istihdam seferberliğinin işletmeler tarafından olağanüstü ilgi gördüğüne dikkati çeken Ağbal, "Önümüzdeki şubat ayına ilişkin istihdam rakamları açıklanmaya başladığı andan itibaren, zaten bu rakamların tersine döndüğünü hep beraber göreceğiz. Onun için istihdamda herhangi bir paniğe gerek yok." diye konuştu.

Tapu harçlarında yüzde 25 indirim

Maliye Bakanı Ağbal, tapu harçlarındaki indirim konusuna da açıklık getirdi. Normalde tapu harçlarının alıcı ve satıcıdan yüzde 2’şer olmak üzere yüzde 4 oranında alındığını belirten Ağbal, “Şimdi yaptığımız düzenlemeyle bunu 30 Eylül’e kadar yüzde 3’e düşürdük, yani tapu harçlarında yüzde 25 oranında indirime gittik.” dedi.

Ağbal, tapu harçlarında yaptıkları düzenleme ile özellikle konut ve iş yeri stokunda piyasada bir canlanma meydana geleceğine işaret ederek, "Tahminlerimize göre bunun bütçemize yaklaşık 900 milyon liraya yakın bir maliyeti olacak ama ekonomide meydana getireceği çarpan etkisi, bu maliyeti başka vergilerle elde edeceğimiz gelirlerle aşağı çekecek." değerlendirmesinde bulundu.

Bakanlığa personel alımı

Maliye Bakanlığına alınacak personel konusundaki soruyu da yanıtlayan Ağbal, şunları kaydetti:

"Yaklaşık 300 civarında vergi müfettişi alımı planlıyoruz. Yine gelir uzmanlığı sınavında da 2 bin kadar bir sayı planlamamız var. Bu konuda Başbakanlıkla gerekli yazışmaları yapıyoruz. Gelir uzmanlığında 2 bin, vergi müfettişliğinde 300 ama bir de maliye uzmanlığı ve defterdarlık uzmanlığı var. Bu konularla ilgili de çalışmalarımız devam ediyor. Dolayısıyla o çalışmalar bittiğinde de Maliye’de bu sene inşallah önümüzdeki aylarda ciddi anlamda idareyi kuvvetlendirecek genç arkadaşlarımızı alacağız."

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.