23 °C

Ağbal: OVP hedefini aşarız

Maliye Bakanı Ağbal, Türkiye'nin 2017 yılında OVP hedefinin üzerinde büyüyeceğini söyledi.

Ağbal: OVP hedefini aşarız

Maliye Bakanı Naci Ağbal, "Ekonomiye ilişkin öncü göstergeler yılın geri kalanında da büyümenin güçlü devam edeceği yönündedir." dedi.

Ağbal, bugün açıklanan büyüme rakamlarına ilişkin yaptığı yazılı değerlendirmede, göstergeler ışığında 2017 yılında OVP hedefinin de üzerinde büyüme gerçekleşeceğini tahmin ettiklerini söyledi.

Türkiye, ikinci çeyrekte yüzde 5,1 büyüdüTürkiye, ikinci çeyrekte yüzde 5,1 büyüdü

 

Ağbal, şu ifadeleri kullandı:
"2017 yılı ikinci çeyrekte Türkiye ekonomisi yüzde 5,1 ile yüksek oranda büyümüştür. İkinci çeyrekte bayram nedeniyle oluşan işgünü kaybına rağmen ekonomimiz ilk çeyrekte elde edilen yüksek büyüme oranını devam ettirmiştir. Hükümet olarak uygulamaya koyduğumuz teşvikler ve desteklerin ne kadar yerinde olduğu yılın ilk yarısında elde ettiğimiz yüksek büyüme oranında kendisini göstermiştir.

İç talep, kredi genişlemesi ve vergi indirimlerinin yanı sıra ekonomide beklentilerin iyileşmesi ve öngörülebilirliğin artması ile ekonomik büyümenin sürükleyicisi olmuştur.

Yatırımlar da referandum sonrası pekişen siyasi ve ekonomik istikrara ek olarak yatırım ortamını iyileştirmek, yatırımları teşvik etmeye yönelik attığımız adımlarla birlikte yüzde 9,5 artış kaydetmiştir.

Açıklanan veriler büyüme kompozisyonunun da sağlıklı olduğunu ortaya koymaktadır. Artan küresel ticaret hacmi, ticaret ortaklarımızın talebindeki iyileşme ve turizmdeki toparlanmayla birlikte 2017 yılı ikinci çeyreğinde dış talep büyümeye yüzde 1,7 puan pozitif katkı sağlamıştır.

Ekonomiye ilişkin öncü göstergeler yılın geri kalanında da büyümenin güçlü devam edeceği yönündedir. Özellikle üçüncü çeyrekte turizmdeki toparlanma, ihracattaki olumlu seyir ile baz etkisi ekonomik büyümeyi ivmelendirecektir.

Bu göstergeler ışığında 2017 yılında OVP hedefimizin de üzerinde büyüyeceğimizi tahmin ediyoruz.

Ara vermeden hızla uygulamaya devam edeceğimiz reformlar, aldığımız tedbirler, pekişen güven ve dış konjonktürde meydana gelecek olumlu gelişmeler ekonomideki canlanmayı desteklemeye devam edecektir."

3'üncü çeyrek daha iyi olacak3'üncü çeyrek daha iyi olacak

 

Talep artışı büyümeyi desteklediTalep artışı büyümeyi destekledi

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap