Ağbal: Varlık barışı uluslararası normlara uygun

Maliye Bakanı Ağbal, "Türkiye'nin geçen yıl yaptığı varlık barışı düzenlemesi, AB dahil, hiçbir uluslararası örgütten eleştiri almadı. Uluslararası normlara ve uygulamalara uygun." dedi.

AA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Milletvekilleri, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda ele alınan Maliye Bakanlığı'nın 2018 yılı bütçesi üzerindeki görüşlerini ifade ediyor.

CHP İzmir Milletvekili Musa Çam, Türkiye'nin gerek siyasi gerekse ekonomik olarak çok zor bir dönemden geçtiğini, iktidarın, ABD ve AB ile siyasi ilişkileri iç politikaya malzeme sağlamak amacıyla germesinin faturasının, Türkiye ekonomisine, Türk halkına çıktığını öne sürdü.

Ekonomi yönetiminin, döviz kurunda yaşanan artışları da uluslararası komplolara bağlayıp, yan gelip yattığını savunan Çam, Merkez Bankası'nın ise akla, bilime uygun önlemler almak yerine, çeşitli yöntemler deneyerek, ülke ekonomisini kobay gibi kullandığını iddia etti.

Çam, Maliye'nin artık normal yollardan vergi toplayamadığını, "yeniden yapılandırma" adı altında getirilen vergi aflarının normal vergi tahsilatının yerine geçtiğini belirtti.

Vergi yükünün, haksız biçimde dar gelirli vatandaşların üzerine yüklendiğini ifade eden Çam, "Vergi cennetlerine gidenler tek kuruş vergi ödemezken, ekmek, su, bulgur, makarna, ilaç için vergi ödeyen vatandaşların, devlete, hukuk sistemine, adalete olan saygısı yok edilmektedir." dedi.

Varlık barışı olarak bilinen kanunun uygulanması nedeniyle AB'nin, Türkiye'yi kara listeye aldığına yönelik haberlerini anımsatan Çam, bu kanunun uygulanmasında bütün şeffaflığın yok edildiğini, tek kuruş vergi alınmadığını ileri sürdü.

"Uluslararası normlara uygun"

Konuşmasının ardından Maliye Bakanı Naci Ağbal söz alarak, Çam'a yanıt verdi.

Bakan Ağbal, Çam'ın, dün basında yer alan bir habere istinaden, geçen yıl yapılan varlık barışı düzenlemesinin, Türkiye ile ilgili vergi cenneti değerlendirmesine neden olduğunu söylediğini belirtti.

Ağbal, Çam'ın bu değerlendirmesini, bilgi eksikliğine ya da yanlış bilgilendirilmeye bağladığını kaydetti.

Türkiye'nin geçen yıl yaptığı varlık barışı düzenlemesinin, AB dahil, hiçbir uluslararası örgütten eleştiri almadığını bildiren Ağbal, uluslararası normlara ve uygulamalara uygun olduğunu vurguladı.

"Kara para cennetiymiş gibi bir değerlendirme"

Maliye Bakanı Ağbal, şöyle devam etti:

"Dün bir basın yayın organında, maksatlı şekilde, olmayan bazı şeyler varmış gibi gösterilerek, Türkiye ile ilgili sanki AB, 5 Aralık'ta maliye bakanları toplantısında bir değerlendirme yapacak diye bir haber çıktı. Hiçbir şekilde doğruluğu olmayan, içeriği dikkatlice incelenirse de açıkça maksatlı şekilde yapıldığı anlaşılan bu habere ilişkin gerekli açıklamaları yaptım.

Türkiye, uluslararası vergilemeyle ilgili bütün konularda hem OECD hem AB bünyesinde bütün çalışmalara aktif şekilde katılıyor. Vergi cennetleri veya zararlı vergi uygulamasıyla ilgili bütün platformlarda ve komisyonlarda da aktif şekilde yer alıyor. AB tarafından genel anlamda, bütün ülkeleri ilgilendiren bir çalışma var. Her ülke, kendi ülkesiyle ilgili değerlendirmeleri komisyona bağlı olarak çalışan çalışma grubuna gönderiyor. Türkiye olarak biz de bu bilgileri gönderdik. 2019'a kadar AB'nin gelişmekte olan ülkelerden istediği bazı hususlar var. Türkiye olarak bu hususları yerine getirdiğimizi, birtakım düzenlemeleri zaten yaptığımızı kendilerine bildirdik. Komisyon üyesi bir üyenin maksatlı, dayanaktan yoksun bir haberi, hazine buldum edasıyla buraya getirip Türkiye Cumhuriyeti sanki kara para cennetiymiş gibi değerlendirme yapmasını üzüntüyle karşılıyorum."

Etiketler