13 °C

Akaryakıtta tanınan süre doldu

EPDK'nın akaryakıt dağıtıcı lisansı sahiplerinin fiyat uygulamalarının Petrol Piyasası Kanununa uygun hale getirmesi için verdiği süre doldu

Akaryakıtta tanınan süre doldu

 

 

ANKARA -  Enerji Piyasası Düzenleme Kurulunun (EPDK) akaryakıt dağıtıcı lisansı sahiplerinin fiyat uygulamalarının 5015 sayılı Petrol Piyasası Kanununa uygun hale getirmesi için verdiği süre bugün itibariyle doldu.

Akaryakıt dağıtım şirketlerinin fiyat değişikliklerine ilişkin tekliflerini dün mesai bitimine kadar EPDK'ya sundu.

EPDK, uygulanan fiyatların kanuna ve serbest piyasa koşullarına aykırı olduğuna karar verirken, akaryakıt dağıtım şirketlerine durumlarını düzeltmeleri için 20 Haziran tarihine kadar süre vermişti.

Bu doğrultuda akaryakıt dağıtım şirketleri de bu hafta içinde benzin fiyatlarında 3-4 kuruşluk indirime gitti.

Akaryakıt dağıtım şirketlerinin belirleyeceği fiyat uygulamalarını EPDK'nın nasıl değerlendireceği merak konusu oluştururken, durumlarını düzeltmemeleri halinde kanuna ve serbest piyasa koşullarına aykırı fiyat hareketlerde bulunan şirketler hakkında EPDK soruşturma açabilecek.

Kurul önümüzdeki Perşembe günü yapılması beklenen toplantıda şirketlerin tekliflerini inceleyerek, konuyu değerlendirecek. Bundan sonraki aşamada da tavan fiyat uygulanıp uygulanmayacağına karar verecek.

Kanun çerçevesinde Avrupa fiyatları ile Türkiye fiyatları arasında uyumsuzluğun devam ettiğinin tespit edilmesi halinde ülke çapında akaryakıt dağıtım ve bayi satışlarına yönelik iki ay geçerli olmak üzere tavan fiyat uygulaması konusu ele alınacak. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.