Akaryakıtta vergi kaçağına karşı yeni önlemler yolda

EPGİS Başkanı Fesih Aktaş, “Akaryakıtta vergi kaçağını önleyecek adımların peş peşe geleceğini düşünüyoruz” dedi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) Başkanı Fesih Aktaş, akaryakıt ve otogaz satışlarında vergi kaçağını önleyecek adımların peş peşe atılmasını beklediklerini söyledi. 

EPGİS Genel Başkanı Fesih Aktaş ile Genel Başkan Yardımcıları Aslı Çelik Yaman ve Uğur Çolakoğlu, akaryakıt sektörünün sorunlarını ve çözüm önerilerini aktarmak üzere Ankara çıkarması yaptı. EPGİS heyetinin ziyareti nedeniyle Gelir İdaresi Başkanlığı’nda tüm daire başkanlarının katıldığı iki buçuk saat süren bir toplantı gerçekleştirildi. 

EPGİS heyeti toplantıda akaryakıtta KDV oranının yüzde 1’e indirilip bunun ÖTV’ye eklenmesi, ürün sevkiyatlarında e-irsaliye kullanım zorunluluğu getirilmesi, yüksek miktarlı reklam ilan vergilerinin düşürülmesi, Emniyet’in zorunlu tuttuğu kimlik belgesiyle satışların yanı sıra sisteme vatandaşlık ve vergi numaralarıyla girişlerin sağlanması önerilerini dile getirdi. Bu sayede vergi kaçağının önüne geçileceğini vurgulayan EPGİS yöneticileri ayrıca, yabancı plakalı araçların ve test amaçlı satışların hatalı işlem gibi görünüp işlem başına cezaya tabi tutulmasının önlenmesi gerektiğini de vurguladılar. 

EPGİS Başkanı Aktaş, LPG’de yıkıcı rekabetin yeniden başladığını belirterek, dökme gaz olarak alınan ürünün otogaz olarak satışına engel olunmasıyla bu sorunun aşılabileceğini söyledi. Aktaş, “Bu ve diğer konulardaki çözüm yöntemleri konusunda iyi bir sunum ve bilgilendirme yaptığımızı düşünüyoruz. Kısa süre içinde sorunlara çözümü konusunda sendikamıza cevap verileceği müjdesini de alacağımızı düşünüyoruz. Akaryakıtta vergi kaçağını önleyecek adımların peş peşe geleceğini düşünüyoruz” dedi. 

"EPDK ceza kesen değil düzenleyici kurum olmalı"

EPGİS, EPDK'nın çok acil çözüme kavuşturulmasını istediği taleplerini de kuruma yazılı olarak bildirdi. EPDK'nın ceza kesen kurum kimliğinden sıyrılarak düzenleyici kurum kimliğine yeniden kavuşmasını isteyen EPGİS'in ilettiği talepler şöyle sıralanıyor:

1- LPG sorumlu müdürlük belgesinin bulunmaması nedeniyle kesilen cezaların iptali veya affı. Ya da en alt sınır olan 3 - 5 bin TL olarak uygulanması.

2- İstasyonların özellikle kırsaldaki köy istasyonu ve pompalarının fiyat panolarında unutulan fiyat değişim rakam görselleri yüzünden kesilen cezaların iptali ve bu konuda istasyoncuya ceza kesilmemesi.

3- İstasyon transferleri sonrasında yeni firmanın alamet-i farikası olan görsellerin kullanılmaması kaynaklı cezalara son verilmesi talebinin ivedilikle sonuçlandırılması.

Vergi ve akaryakıt kaçakçılarına operasyonVergi ve akaryakıt kaçakçılarına operasyon

 

Bu konularda ilginizi çekebilir