14 °C

Alres Enerji, yeni yatırımlar için sermaye artırımına gidiyor

Şirket, Aydın'ın Sultanhisar İlçesi Atça beldesindeki jeotermal yatırımı için sermaye arttırımı yapacak

Alres Enerji, yeni yatırımlar için sermaye artırımına gidiyor

 

İZMİR - Aydın'ın Sultanhisar İlçesi Atça beldesinde jeotermal yatırımı kararı alan Alres Enerji, bu yeni santral için önümüzdeki günlerde sermaye arttırımına gitme kararı aldı.

Şirketten yapılan yazılı açıklamaya göre, 4 bin 100 hektarı aşan jeotermal sahasının işletme hakkını MTA'dan devralan şirket, mevcuttaki 3 kuyunun yanı sıra yeni kuyuların açılması ile bölgede başka entegre projeleri de uygulamaya koyacak.

Başta elektrik enerji üretimi olmak üzere, seracılık kapsamında organik tarım, karbondioksit ve kuru buz, termal turizm ve sağlık hizmetleri alanlarında yeni iş sahaları oluşturulurken, toplam 60 milyon doları aşacak bu entegre yatırım ile Ege Bölgesi'nden Türkiye ekonomisine ciddi bir katkı sağlanacak.

"En geç 2 yıl içinde elektrik enerjisi üretimine başlanacak"

Sermaye artırımıyla girişimlerin hayata geçirilmesinin kolaylaşacağının altını çizen Yönetim Kurulu Başkanı Atıl Akkan, enerji yatırımlarının krize karşı dalgakıran olduğunu belirtti.

Akkan, şöyle devam etti:

"Geçtiğimiz yıl taahhüt edilen 500 büyük yatırım içinde enerjinin payı yüzde 32'ye çıktı. Bu oran 2007'de yüzde 15'ti. Küresel kriz sonrasında iş dünyası kendini yenilemek zorunda olduğunu fark etti. Trendi gittikçe yükselen enerji verimliliği konusu da bizim başlıca çalışma alanlarımızdan biri haline geldi. Çevre dostu yeşil enerji olarak tanımlanan bu alanda faaliyet gösteren Alres Enerji de sermaye artırımlarıyla, kriz döneminde dahi yatırımlarını sürdürmeye devam eden önemli şirketlerden oldu.

Detay etütler sürüyor. Bölgede jeotermal enerji kapsamında entegre projeler üretilecek. Başta elektrik enerjisi, ardından seracılık kapsamında organik tarım, karbondioksit ve kuru buz üretimi, sağlık ve termal turizm ile yerel yönetimlerin emsal ısıtma projelerine destekte bulunmayı hedeflemekteyiz."

Santralde en geç 2 yıl içinde elektrik enerjisi üretimine başlanacağını ifade eden Akkan, açılacak yeni kuyularla santralin kapasitesinin arttırılacağını ifade etti.

Atıl Akkan, santralin Aydın'ın ve Ege Bölgesi'nin ekonomisine büyük katkı sağlayacağını kaydederek, "Aydın sadece dağlarından yağ, ovalarından bal akan bir kent olmayacak. Aydın, artık jeolojisinden elektrik üreten bir kent olarak da anılacaktır" ifadelerini kullandı.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap