26 °C

Asgari ücrette üçüncü tur Perşembe günü

Asgari ücrette üçüncü tur Perşembe günü

 

 
ANKARA - Asgari Ücret Tespit Komisyonu, gelecek yıl uygulanacak asgari ücreti belirlemek üzere 20 Aralık Perşembe günü saat 10.00'da üçüncü kez toplanacak.
TİSK Genel Merkezi'nde gerçekleştirilecek toplantıya kamu temsilcileri, Türk-İş ve Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) heyetleri katılacak.
 
İkinci toplantıda, ilk turda alınan karar doğrultusunda Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Kalkınma Bakanlığı ve Hazine Müsteşarlığı'ndan istenen ekonomik ve sosyal durumla ilgili veriler değerlendirilmişti.
 
Öte yandan ilk toplantıda söz alan işçi temsilcileri, Maliye Bakanlığı'ndan en düşük devlet memuru maaşının ne olduğunun sorulmasını ve asgari ücret hesaplanırken en düşük memur maaşının da esas alınmasını talep etmişti.
 
İşçi temsilcileri ayrıca, TÜİK'in "asgari ücretin belirlenmesinde kullanılmak üzere, geçim şartlarının (gıda, konut, eğitim, sağlık, kültür, ulaşım ve benzeri harcamaların toplamı) ne olduğunun" TÜİK tarafından hesaplanarak, Asgari Ücret Tespit Komisyonu'na sunulmasını da istemişti.
 
Üçüncü turda işçi ve işveren temsilcileri karşılıklı olarak taleplerini birbirine sunacak.
Türk-İş, yapılacak çalışmalarda anayasada yer alan "geçim şartları" yaklaşımının dikkate alınmasını isteyerek, işçinin ailesi ile günün ekonomik ve sosyal koşullarına göre insanca yaşamasını mümkün kılacak bir tutarın esas olmasını talep ediyor.
Komisyon sonucunda işverenler, yanlarında çalışan işçilere komisyonca belirlenen ücretlerden düşük ücret ödeyemeyecek.
 
Öngörü yüzde 3
2013 Yılı Programı'nda asgari ücrete yapılacak zamma ilişkin öngörüye yer verilmişti. Buna göre, asgari ücretin gelecek yılın Ocak ve Temmuz aylarında yüzde 3 artırılması planlanıyor.
 
Geçen yıl, asgari ücret yılın ilk 6 ayı için yüzde 5,91, ikinci 6 ay için yüzde 6,09 oranında artırılmış ve yıllık artış oranı ise yüzde 12,37 olmuştu.
Asgari ücret, halen 16 yaşından büyük bekar bir işçi için brüt 940,50, net 739,79 lira olarak uygulanıyor. 16 yaşından küçükler için brüt 805,50, net 643,14 lira olan asgari ücret, kapıcılar için ise brüt 940,50, net 799,42 lira düzeyinde bulunuyor.
Asgari ücretten 16 yaşından büyük işçiler için 200,71 lira, 16 yaşından küçük işçiler için 162,36 lira, kapıcılar için ise 141,08 lira kesinti yapılıyor.
Asgari ücretin işverene toplam maliyeti 16 yaşından büyük işçiler için 1095,68 lira, 16 yaşından küçük işçiler için 938,41 lira, kapıcılar içinse 1095,68 lirayı buluyor.
 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap