8 °C

ATO bankamatik avukatı istemiyor

Bankamatik avukatların şirketlere sadece ek yük getirdiğini söyleyen ATO Başkanı Baran "Üyelerimiz zaten hukuki konularda ihtiyaçları olduğunda kendi avukatları ile çalışıyor" dedi.

ATO bankamatik avukatı istemiyor

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, anonim şirketlere ek maliyet getirdiği gerekçesiyle, sözleşmeli avukat bulundurma zorunluluğunun kaldırılmasını talep ederek, "Bankamatik avukat istemiyoruz" ifadesini kullandı.

Baran, yazılı açıklamasında, avukat istihdam etme zorunluluğu getiren düzenlemenin iptal edilmesi gerektiğini savunurken, “Bankamatik avukatlar şirketlerimize sadece ek yük getiriyor. Hiçbir davası, ihtilafı olmayanlara avukat zorunluluğu anlamsız yük oluşturuyor. Mevzuatı herkes farklı yorumluyor. Üyelerimiz zaten hukuki konularda ihtiyaçları varsa avukatlarla çalışıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Uygulamanın sadece şeklen olduğunu, amacından uzaklaştığını belirten Baran, şunları kaydetti:

“Bu düzenleme bankamatik avukatlar dönemini başlattı. Uygulama, mevzuat dayatması, ceza korkutması ile şirketlerimize sadece ek yük getiriyor. Bu uygulama sözleşmeli avukatlar dışında kimseye fayda getirmiyor. Avukat istihdam edilmediği zaman şirketlere, her ay için asgari ücretin iki aylık brüt tutarı kadar idari para cezası veriliyor. Devletimizin mevzuatta değişikliğe giderek, on binlerce anonim şirketi ve kooperatifi yakından ilgilendiren bu sorunu çözmesini bekliyoruz.”

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.