24 °C

Avea yenilenebilir enerji ile çalışan baz istasyonu kurdu

Avea için özel olarak tasarlanan ve iki ay önce faaliyete geçen baz istasyonu rüzgar türbininin güneş enerjisi ile desteklenmesiyle çalışıyor

Avea yenilenebilir enerji ile çalışan baz istasyonu kurdu

 

İSTANBUL - Avea'nın, güneş izleyicisi sistemi ile destekli, yenilenebilir enerji ile çalışan "ilk" baz istasyonunu İzmir'in Çeşme İlçesi'ne kurduğu bildirildi.

Avea'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, Avea için özel olarak tasarlanan ve iki ay önce faaliyete geçen baz istasyonu rüzgar türbininin güneş enerjisi ile desteklenmesiyle çalışıyor.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Çevre dostu baz istasyonlarının sayısını artırmayı hedefleyen Avea, bu sayede bir yandan yaptığı yatırımlarla hızlı büyümesini sürdürürken bir yandan da hem ülke ekonomisine hem de çevreye katkı sağlamayı amaçlıyor.

Avea, klima kullanımını azaltmak üzere doğal havalandırma sistemi (Free Cooling) ve nano teknoloji ısı yalıtımı boya kullanımı ile çevre dostu projelerini sürdürüyor.

Avea'nın çevre dostu baz istasyonu, oldukça elverişli bir bölgede yer alan ve kıyı bölgeleri rüzgar enerjisi bakımından büyük bir potansiyel taşıyan Türkiye;nin zengin yenilenebilir enerji kaynaklarından yararlanılarak hayata geçirildi.

Akü hariç 55 bin avroya mal olan çevre dostu baz istasyonunun güneşten daha fazla yararlanabilmesini için güneş izleyicisi kullanılarak yüzde 40'a yakın güneş enerjisi kazanım artışı sağlandı."

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap