Ayakkabı ihracatında hedef 1 milyar dolar

Ak Parti Grup Başkanvekili Muş, ayakkabı ihracatında 2017 hedefinin 1 milyar dolara yükseldiğini söyledi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği (TASD) ile Türk Kızılayı'nın ortak çalışmasıyla hayata geçen 'Bir çift ayakkabı da sizden, hedef 100 bin çift' kampanyasının plaket takdiminde konuşan Ak Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, ayakkabı sektörünün 2016'da 708 milyon dolar ihracat gerçekleştirdiğini hatırlatarak, "2017'de 1 milyar dolar hedef koyuldu. Bu miktarlar ne kadar büyürse şirketlerimiz de o kadar büyür. Üretmeden hayatta kalmak ve dünya ile rekabet etmek imkansız" diye konuştu.

"Pazar çeşitliliği gerekli"

2017 ihracat hedefini 1 milyar dolara çıkardıklarını söyleyen Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği (TASD) Başkanı Süleyman Gürsoy, "AYMOD, Türk ayakkabı sektörünün yurt dışına bakan yüzü. Daha fazla ihracat için pazar çeşitliliğimizi geliştirmemiz şart" dedi.

"Katma değeri artırmak için Ar-Ge şart"

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi de, ayakkabı sektörünün yakaladığı ivmeye dikkat çekerek, "Geçen ayki ihracat artışımız yüzde 19. Türkiye'nin ayakkabı ihracatı 2016'da 708 milyon dolar olarak gerçekleşti. Bu yıl hedef 1 milyar dolar. Sektör bu hedefine ulaşacaktır, bundan hiç şüphem" ifadelerini kullandı.

"Katma değeri artırmak için inovasyon ve Ar-Ge şart" diyerek sözlerine devam eden Büyükekşi, "Sayın Cumhurbaşkanımız geçtiğimiz ay istihdam desteği kanpanyası başlattı. Biz de TİM olarak bu konunun destekçisiyiz. Ayakkabı Sanayicileri Derneği Başkanı başta olmak üzere bu yardım kampanyasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" şeklinde açıklamalarda bulundu. 

Etiketler