17 °C

Bankalar gayrimenkul zengini oldu

Binlerce ipotekli gayrimenkul bankaların eline geçti

Bankalar gayrimenkul zengini oldu

 

ANTALYA - Ödenemeyen ticari ve bireysel krediler nedeniyle binlerce ipotekli konut, arsa, tarla, fabrika, dükkan bankaların eline geçti.
 
AA muhabirinin bankaların internet sitelerindeki satış ilanlarından yaptığı derlemeye göre, geri dönmeyen kredilere karşılık haciz yoluyla el koydukları gayrimenkuller nedeniyle bankalar, "emlakçı" gibi oldu.
 
Bankaların elinde yüzlerce konut, fabrika, bina, arazinin yanı sıra kerpiç evden samanlığa, çay bahçesinden dershaneye, pide ve kebap salonundan çırçır fabrikasına, cam seraya kadar onlarca değişik gayrimenkul bulunuyor.
 
Satışa sunulan gayrimenkul sayısı bakımından ilk sırayı Türkiye Halk Bankası aldı. Halkbank'ın halen 50 arazi, 205 arsa, 42 fabrika, 311 iş yeri, 38 komple bina, 804 mesken, 959 tarla ve 82 proje olmak üzere satışta 2 bin 491 gayrimenkulü bulunuyor. Bankanın satışa sunduğu sadece 42 fabrikanın toplam muhammen bedeli ise 129,4 milyon lira.
 
Satışa sunulan gayrimenkul sayısında ikinci sırayı ise bin 424 satılık gayrimenkulü bulunan İş Bankası alıyor. Bankanın satışa sunduğu gayrimenkullerin toplam muhammen bedeli 183,4 milyon lirayı aşıyor.
 
Üçüncü sırada bulunan Vakıfbank bin 405 adet gayrimenkulü satışa çıkarmış durumda. Vakıfbank'ın satıştaki gayrimenkullerinin içinde sadece İzmir'de bulunan fabrikanın değeri 48 milyon lira.
 
Satışta 741 gayrimenkulü bulunan Yapı ve Kredi Bankası'nın elinde Karaman'da 8 adet marka patenti ile bir bisküvi fabrikası da bulunuyor. Banka, söz konusu fabrikayı 6 milyon 500 bin lira muhammen bedelle satışa sundu.
 
Neler yok ki
Bankaların satışa sunduğu yüzlerce konut, bina, arazi, tarla ve onlarca fabrikanın yanı sıra satışa çıkardığı gayrimenkullerin bazıları şöyle;
"Otel, dükkan, ahır, kerpiç ev, depo, zeytinlik, samanlık, elma bahçesi, incir bahçesi, kayısı bahçesi, sebze bahçesi, çayır, fıstıklık, mağaza, sentetik çuval fabrikası, soğuk hava deposu, demir-çelik fabrikası, dokuma fabrikası, un fabrikası, çeltik tarlası, disko, atölye, sulu tarla, kavaklık, bağ, kesimhane, fındık kırma fabrikası, pide ve kebap salonu, çırçır ve sabun fabrikası, kayısı işleme ve paketleme fabrikası, arıtma tesisi, zeytinyağı fabrikası, cam sera, mandıra, halı saha, kavaklık, dershane, fırın, bisküvi fabrikası, fast-food dükkanı, deri fabrikası, çay bahçesi."
 
Hangi bankanın satışta ne kadar gayrimenkulü var
Türkiye'de faaliyet gösteren bazı bankaların satışa sunduğu gayrimenkuller ve sayıları şöyle:
 
[PAGE]
 
halkbank.jpg
 
Halkbank 2.491 
 
[PAGE]
 
isbank-001.jpg
 
İş Bankası 1.424 
 
[PAGE]
 
vakif.jpg
 
Vakıfbank 1.405 
 
[PAGE]
 
yapikredi.jpg
 
Yapı ve Kredi Bankası 741 
 
[PAGE]
 
finans.jpg
 
Finansbank 671 
 
[PAGE]
 
seker.jpg
Şekerbank 640 
 
[PAGE]
 
teb.jpg
 
Türk Ekonomi Bankası 606 
 
[PAGE]
 
tfinans-001.jpg
 
Türkiye Finans 492 
 
[PAGE]
 
denizbank-001.jpg
 
Denizbank 451 
 
[PAGE]
 
garanti.jpg
 
Garanti Bankası 362 
 
[PAGE]
 
bankasya.jpg
Bank Asya 334 
 
[PAGE]
 
ziraat-001.jpg
 
Ziraat Bankası 330 
 
[PAGE]
 
kuveyt.jpg
Kuveyt Türk 289 
 
[PAGE]
 
hsbc-001.jpg
HSBC 47 
 
[PAGE]
 
20737.jpg
Fibabanka 4 

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap