Beklenen havacılık kararları çıkmadı

Türkiye F35 JSF uçak siparişini bir kez daha "belirsiz" bıraktı, yerli savaş uçağı projesi startı verilmedi Çin'in aldığı füze savunma sisteminde iptal ya da yeni gelişme yok

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Mehmet KAYA

 

ANKARA - Savunma Sanayii İcra Komitesi, özellikle hava savunma ve uçak projelerinde kritik kararların beklendiği toplantısında, MİLGEM’in Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tersanesinde inşa edilecek 2 adetiyle ilgili STM ile görüşmelerin başlaması kararı alındı. Denizcilik sektörünün bir diğer önemli projesi olan Lojistik Destek Gemisi'nde ise Salah Tersanesi seçildi. Havacılıkla ilgili önemli karar ise F35 uçağının motoru olan F-135'in Türkiye'de montaj hattının kurulmasıyla ilgili SSM'ye çalışma yetkisinin verilmesi oldu. F-135 motoru için Kale Havacılık ve motorun üreticisi Pratt and Whitney İzmir'e ortak yatırım kararını ilan etmişti.

Savunma Sanayii Müsteşarlığı'na atanan İsmail Demir'in ilk komite toplantısı olması ve kritik kararların beklenmesi nedeniyle dikkatleri çeken toplantıda, havacılığa ilişkin olarak yerli savaş uçağı modellerinden birinin seçilerek tasarım fazına geçilmesi, JSF programı kapsamında ilk yüksek miktarlı F35 savaş uçağı siparişinin verilmesi ve Çin firması ile görüşmeye başlanan uzun menzilli hava savunma füzesi sistemine ilişkin olası bir iptal ya da net bir devam kararı bekleniyordu.

Buna karşılık havacılıkla ilgili kararlar ertelendi. Türkiye ile ABD ve Avrupa ülkeleri arasında sıkıntılara neden olan hava savunma füzesi konusunda "mevcut durumla ilgili bilgi alındığı" bilgisi verilmekle yetinildi. Türkiye, Çin firması ile görüşmelerin sürdüğünü belirtirken, diğer teklif sahipleri olan ABD'li Raytheon (Patriot füzesi) ve Thales ile birlikte hareket eden İngiliz, ABD, İtalyan ortaklığı MBDA'dan tekliflerini ikinci kez uzatmalarını istemişti.

F35 siparişi de çıkmadı

Toplantıda F35 siparişi de çıkmadı. Türkiye, aşırı birim fiyat yükselişleri ve proje maliyetlerindeki artışlar nedeniyle pahalı olarak nitelenen yüksek birim bedelli faz 1 siparişlerinde 2 uçaklık siparişini tuttu. İcra Komitesi toplantısının ardından F35 için yapılan basın açıklamasında, F-35A siparişinin Blok-3F konfigürasyonuna yükseltilerek verilmesi kararı alındı. Açıklamada, Türkiye'nin toplam 100 uçak almak istediği öngörüsünün sürdüğü vurgulandı. Sipariş edilen 2 uçağın 2018'de Türkiye'ye teslim edileceği tahmin ediliyor.

Diğer yandan, Kale Havacılık ve Pratt and Whitney'in Türkiye'de JSF uçaklarında kullanılacak F135 motorlarının üretimi için SSM'ye görev verildi. Açıklamada, "Savunma Sanayii Müsteşarlığı, F135 motoruna ilişkin Türkiye’de yerli sanayii ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde motor nihai montaj hattı ve Depo Seviyesi Bakım tesisinin kurulumuna yönelik çalışmaların yapılması hususunda da ayrıca yetkilendirilmiştir. Türkiye, kurulacak bu tesisler ile bölgesinde bulunacak tüm F-35 kullanıcılarına hizmet vermeyi amaçlamaktadır" denildi.

Denizcilikte önemli kararlardan biri verildi

Savunma Sanayii İcra Komitesi toplantısından denizcilikle ilgili önemli kararlar alındı. Başta akaryakıt olmak üzere Deniz Kuvvetlerinin acil ihtiyaçları için yürütülen 2 adet Lojistik Destek Gemisi üretilmesi projesinde Selah tersanesi seçildi. Yaşanan tartışmalı sürecin ardından iptal edilen MİLGEM seri üretim projesinde de (MİLGEM-S) daha önce verilen karar doğrultusunda ilk adım atıldı. MİLGEM'in seri üretim projesinde özel sektör tersanesi seçimi ya da bu seçime yönelik ihale süreçlerine ilişkin herhangi bir açıklama yapılmaksızın, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda üretilecek 2 adet daha MİLGEM korveti için daha önceki prototiplerin koordinatörü olan ve MİLGEM'in "koordinatör şirketi" olarak seçilen Türk Silahlı Kuvvetleri Güçlendirme Vakfı iştiraki Savunma Teknolojileri Mühendislik (STM) ile görüşmelere başlanması kararı verildi.

Yerli uydu için ilerleme

İcra Komitesi toplantısında TUSAŞ'ta (TAI) kurulan uydu üretim ve test merkezinde üretilecek yeni nesil uyduyla ilgili adım da atıldı. Yapılan açıklamada, Göktürk uydu serisi kapsamında ön tasarım için TUSAŞ ile görüşmelerin başlatılması kararı alındı.
Toplantıda, teslim aşamasında bulunan ve test çalışmaları süren milli piyade tüfeğiyle ilgili bilgi de verildi.

 

Bu konularda ilginizi çekebilir