Borcu olanlar için süre uzatıldı

Vergi borcu yapılandırmasında son başvuru tarihi 31 Ekim'den 25 Kasım'a uzatıldı.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Başbakan Binali Yıldırım vergi borcunda milyonlarca vatandaşı ilgilendiren yapılandırma uygulamasında başvuru süresinin uzatıldığını açıkladı.

31 Ekim'de biten başvuru süresinde yeni tarih 25 Kasım olarak belirlendi.

'Sadece başvuru süresini uzattık'

Maliye Bakanı Naci Ağbal, konuya ilişkin, "25 Kasım'a kadar başvuru süresini uzattık. Bir yanlış anlaşılma olmasın, sadece başvuru süresini uzattık. Normal taksit süreleri, kasım ve aralık olarak aynen kalmıştır." dedi.

Ağbal, Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, Gelir Vergisi Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi görüşmeleri sırasında kamu alacaklarının yeniden yapılandırılması konusuna değindi.

Yıldırım'ın konuyla ilgili sürenin uzatıldığı bilgisini kamuoyuyla paylaştığını belirten Ağbal, "25 Kasım'a kadar başvurusu süresini uzattık. Sadece başvuru süresini uzattık. Dolayısıyla vergide ilk taksit Kasım ayında ödenecekti burada herhangi bir süre uzatımı yapmadık. Kasım ayında vergi taksidi yine ödenecek. İlk sosyal güvenlik prim taksidi aralık ayında ödenecekti orada da bir değişiklik yok. Bir yanlış anlaşılma olmasın, uzattığımız sadece başvuru süresidir. Normal taksit süreleri kasım ve aralık olarak aynen kalmıştır." diye konuştu.

'40.5 milyar TL yapılandırma yaptık'

Ağbal, ayrıca TBMM Plan-Bütçe Komisyonu'nda 2017 Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı'nın sunumunda Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun ile ilgili, "Şimdiye kadar 40.5 milyar TL yapılandırma yaptık. 1.2 milyar TL tahsilat gerçekleşti ve başvurular sürüyor" ifadelerini kullandı.

Ağbal daha önce, bu düzenleme ile yapılandırılabilecek toplam borç tutarının Maliye Bakanlığı için 90 milyar TL, SGK için 67 mlyar TL olduğunu bildirmişti.

'Özellikle idari para cezaları için'

Konuyla ilgili olarak görüşlerine başvurduğumuz uzmanlar, 'yapılandırma'da Bakanlar Kurulu kararıyla yapılan süre uzatımının en fazla 1 ayla sınırlı olabileceğini söyledi. Yani 30 Kasım tarihi, herhangi bir kanun değişikliğine gidilmezse, yapılandırma için son tarih.

DÜNYA Gazetesi yazarı Hakan Bıyık, uzatma kararının özellikle idari para cezaları için alındığını ifade ederek, "Trafik cezası ödemelerinde sorun olduğu tahmin ediliyor" bilgisini paylaştı.

Güncel Group Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Sezer ise işletme kayıtlarının düzeltilmesi konusunda yapılan bir süre uzatımının söz konusu olmadığını, ödeme vadelerinin de değişmediğini belirtti. Sezer ayrıca, herhangi bir kanuna gerek olmadan Bakanlar Kurulu kararıyla, peşin veya ilk taksit ödemelerinin bir ay ertelenmesinin mümkün olduğunu bildirdi.

Etiketler