10 °C

Borusan'a 170 milyon dolarlık sendikasyon

Kredi, Akbank ve Citibank'ın koordinatörlüğündeki bir konsorsiyum tarafından verildi

Borusan'a 170 milyon dolarlık sendikasyon

İSTANBUL - Borusan, 8 bankadan oluşan bir konsorsiyumdan 170 milyon dolar tutarında sendikasyon kredisi sağladı.

Borusan Holding Yönetim Merkezi olarak kullanılan, "Perili Köşk" olarak bilinen Rumelihisarı'ndaki tarihi Yusuf Ziya Paşa Köşkü'nde düzenlenen toplantıda konuşan Borusan Holding Üst Yöneticisi Agah Uğur, Türkiye'nin değişen yapısına ve konjonktürüne rağmen ülkenin önde gelen bankalarının kendilerini desteklemeye devam ettiğini söyledi. Uğur, Borusan'ın 1990'lı yıllardan başlayan hızlı büyümesine devam ettiğini belirterek, "Geldiğimiz boyut, bundan sonrası için bize güvence veriyor" dedi.

Mevcut işlerinin güçlenmesi ve farklılaşması için uğraştıklarını dile getiren Uğur, ortakları ArcelorMittal ile yola çıktıkları sıcak haddehane yatırımını başlangıçta 500 milyon dolar şeklinde duyurduklarını, şu anda geldikleri boyutun 850 milyon dolar olduğunu ve piyasanın değişmesinden dolayı bunun 1 milyar dolara ulaşabileceğini kaydetti.

Uğur, ikinci ana işlerinin boru fabrikalarının yurt dışına açılması ve Türkiye'deki mevcut yapılanmanın tamamlanması olduğunu ifade ederek, üçüncü önemli faaliyetleri olan lojistik konusunda da limanlarını 2,5 misli büyütecek 100-110 milyon dolarlık bir yatırıma başladıklarını belirtti.

Yenilenebilir enerjinin çok önemli olduğunu ve bunun portföylerini tamamlayıcı bir iş kolu olduğunu dile getiren Uğur, buraya da yatırım yapmaya karar verdiklerini söyledi.

Uğur, "Bizim ana prensibimiz mutlaka ortaklarla büyümek. Bu, hem riski azaltıyor hem büyümenin boyutunu hızlandırıyor" diye konuştu.

Enerji sektöründe görüşmelere başladıklarını ve mutlaka bir ortakla yola çıkacaklarını belirten Uğur, şöyle konuştu:

"Bütün bunları üst üste koyduğunuz zaman 2008'den 2013 sonuna kadarki 6 yıllık süreç içinde 3 milyar dolarlık bir şey çıkıyor önümüze. 3 milyar dediğiniz zaman bugünkü Borusan'ın aşağı yukarı aktif toplamı 2,6 milyar dolar. Yani, bir Borusan daha 6 yıl içinde gelecek ve karlı bir şekilde gelecek. Biz buna inanıyoruz."

Uğur, projelerin, kredilerini çok rahat ödeyebileceğine inandığını sözlerine ekledi.

Bankaların amacı özel sektöre daha fazla destek

Akbank Genel Müdürü Zafer Kurtul da konuşmasında Türkiye'de özel sektörün dinamizmi ve yatırım vizyonunun herkesi çok etkilediğini belirterek, tüm bankaların ilk amaçlarının özel sektörü daha fazla desteklemek olduğunu söyledi.

Borusan Holding kredisinde Mart 2008 tarihinde yetkilendirildiklerini anlatan Kurtul, kredi toplamının 150 milyon dolar olduğu bu yetkilendirme sırasında, piyasaların oldukça problemli bulunduğunu ifade etti.

Kurtul, 150 milyon dolar krediye, problemli döneme rağmen bankalardan 200 milyon doların üstünde katılım isteği geldiğini belirterek, Borusan'ın 170 milyon dolara çıkarmayı kabul etmesiyle kredinin bu şekilde imzalandığını kaydetti.

"Krediyle yatırımlar yapılacak

Toplantıda verilen bilgiye göre, Akbank ve Citibank'ın koordinatörlüğündeki konsorsiyum, ABN AMRO Bank, Denizbank, Fortis, Garanti Bankası, Finansbank-National Bank of Greece ve Societe Generale'den oluşuyor.

Kredi, Borusan'ın enerji, lojistik ve çelik sektörlerinde yapacağı yatırımlarda kullanılacak. Kredinin 100 milyon dolarlık bölümü, Borusan'ın ArcelorMittal ile başlattığı sıcak haddehane yatırımı ile enerji alanındaki yatırımları için kullanılacak. Kredinin 70 milyon dolarlık bölümünden ise Borusan Lojistik'in Gemlik Limanındaki yatırımında yararlanılacak.

Enerji sektöründe de kapasitesini artırma çalışmaları içinde bulunan Borusan, 2013 yılına kadar bin 200 megavatlık enerji yatırımını da tamamlamayı hedefliyor.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap