9 °C

Buğdayda yüzde 14, arpada yüzde 20 düşüş bekleniyor

Buğday üretimi bu yıl yüzde 13.8 düşüşle 19 milyon ton, arpa üretimi yüzde 20.3 düşüşle 6.3 milyon ton öngörülüyor

Buğdayda yüzde 14, arpada yüzde 20 düşüş bekleniyor

İSTANBUL - Türkiye'nin buğday üretiminin bu yıl geçen yıla göre yüzde 13.8 azalarak 19 milyon ton, arpa üretiminin yüzde 20.3 azalarak 6.3 milyon ton olması öngörülüyor.

Tahıl üretiminin düşmesinde son 13 yılın en kurak mevsiminin yaşanması etkili olurken, rekoltedeki düşüş işlenmemiş gıda fiyatlarının artmasına ve enflasyon üzerinde yukarı yönlü baskı yaratmasına neden oluyor.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) bakanlık ve ilgili kurum verilerinden derlediği tahminlere göre, 2014 yılının ikinci tahmininde, tahıl üretiminin bu yıl geçen yıla göre yüzde 12.7, meyve üretiminin yüzde 6.2 azalması beklenirken, sebze üretiminde yüzde 0.7 artış  öngörülüyor.

TÜİK verilerine göre bir önceki yıla göre çeltik üretiminin yüzde 7.8 azalarak 830,000 ton, dane mısır üretiminin yüzde 0.8 artarak yaklaşık 6 milyon ton olacağı öngörüldü.

Üretim miktarlarının 2014 yılında yaklaşık olarak tahıl ürünlerinde 32.7 milyon ton, sebzelerde 28.7 milyon ton ve meyvelerde 17.1 milyon ton olarak gerçekleşeceği tahmin ediliyor.

Türkiye'de yetiştirilen tarımsal ürünlerin üretim miktarlarına ilişkin tahminler Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'ndan alınarak TÜİK tarafından yayımlanıyor.

Verilerin bir bölümünde Şeker Kurumu, Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu, Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürlüğü tahminleri de kullanılıyor.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.