18 °C

Çalışan tek kişinin yoksulluk sınırı bin 787 TL

Çalışan tek kişinin yoksulluk sınırı bin 787 TL

ANKARA - Türkiye Kamu-Sen, Mayıs ayında çalışan tek kişinin yoksulluk sınırını bin 787.4 TL, dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddini ise 3 bin 583.6 TL olarak belirledi. 

Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme (AR-GE) Merkezi'nin yapmış olduğu 2013 Mayıs ayına ait asgari geçim endeksi sonuçları açıklandı.
Türkiye İstatistik Kurumu'ndan (TÜİK) alınan Mayıs 2013 fiyatlarına göre yapılan araştırmada çalışan tek kişinin yoksulluk sınırı bin 787.4 TL olarak hesaplandı. Dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddi ise 3 bin 583.6 TL olarak belirlendi. Sonuçlar, dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddinin bir önceki aya göre yüzde 0.36 oranında arttığını ortaya koydu. Çalışan tek kişinin açlık sınırı ise bir önceki aya göre yüzde 0.32 oranında artarak bin 377.3 TL olarak hesaplandı. 

Gıda için günlük 27 TL ayrılmalı
Yapılan araştırmada, 4 kişilik bir ailenin sağlık kuruluşlarının belirlediği gibi sağlıklı bir biçimde beslenebilmesi için gerekli harcamanın Mayıs 2013 verilerine göre günlük 27.2 TL olduğu belirlendi. Ailenin aylık gıda harcaması toplamı ise 816.03 TL oldu. Mayıs 2013 itibarı ile ortalama bin 924.5 TL ücret alan bir memurun ailesi için yaptığı gıda harcaması, maaşının yüzde 42.4'ünü oluşturdu. Türkiye İstatistik Kurumu verilerinde bulunan konut gideri ise Mayıs 2013 ortalama maaşının yüzde 28.99'una denk geliyor. Buna göre bir memur, ortalama maaşının yüzde 71.4'ünü yalnızca gıda ve barınma harcamalarına ayırmak zorunda kaldı. Diğer ihtiyaçlarını karşılamak için ise maaşının yüzde 28.6'sı kaldı. Ortalama ücretle geçinen bir memur ailesinin ulaşım, sağlık, eğitim, haberleşme, giyim gibi diğer zorunlu ihtiyaçlarını karşılaması için Mayıs 2013 maaşından geriye yalnızca 550.5 TL kaldı. 

Vatandaşın sırtındaki yük her geçen gün biraz daha ağırlaşıyor
Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Mayıs ayı asgari geçim endeksi sonuçlarına ilişkin, 2013 yılı baz alındığında yılın ilk ayından itibaren açlık ve yoksulluk sınırının her ay bir öncekine göre daha da artış gösterdiğini söyledi. Koncuk, "Mayıs ayı asgari geçim endeksi sonuçları ekonomide yaşanan ancak üzeri devamlı suretle örtülen gerçekleri bir kez daha gün yüzüne çıkarmıştır. 2013 yılının ilk ayından itibaren istikrarlı bir şekilde artan yoksulluk sınırı Mayıs ayında 3 bin 583 TL'ye açlık sınırı ise, 377 TL'ye yükselmiştir. Bu istatistikî veriler vatandaşın her geçen gün biraz daha kayba uğradığını ortaya koymaktadır. Kamu çalışanlarına reva görülen yüzde 3'lük zamdan artık eser kalmamıştır. Tabiri caizse masada memurlara kaşıkla zam verenler şimdi bir değil onlarca kepçe ile verdiklerini alma peşindedirler. Bu rakamlara bakıldığında Türk halkının her geçen gün yoksulluğa bir adım daha attığı aşikardır" dedi. 
Türk memurunun halinin tam anlamıyla içler acısı olduğunu vurgulayan Koncuk, açıklamasında şunları kaydetti: 
"2002 yılında iktidara gelen AKP, memurun bütçeden aldığı payı yüzde 6.6'dan bugün yüzde 6'ya düşürmüştür. 0.6 puanlık bu düşüş yaklaşık 7 milyar TL'ye tekabül etmektedir. Şimdi yetkililere soruyoruz, madem Türkiye ekonomisi sizlerle büyük bir ivme kazandı ve atılım yaparak 17. büyük ekonomi haline geldi, neden Türk memurunun bütçeden aldığı pay gerilemiştir? 10 bin doların üzerine çıktığını iddia ettiğiniz milli gelir nerede ve kimin cebindedir? 17. büyük ekonomi olan Türkiye OECD ülkeleri arasında gelir dağılımı en kötü olan 2. ülke olurken, zengin daha zengin fakir ise daha da fakirleşmiştir. Madem Türkiye 17. büyük ekonomi olarak yoluna devam ediyor, neden esnaf kepenk kapatma da rekor kırmıştır? Yakın gelecekte yeni bir ekonomik krizin patlamaması ve vatandaşlarımızın böyle bir ekonomik buhran yaşamamaları için yetkilileri sorumlu davranmaya davet ediyoruz."

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap