12 °C

Canikli: Dalgalanma nedeniyle hiçbir şirket batmadı

Ekonomide aldıkları tedbirlerin reel sektördeki iflasları engellediğini söyleyen Canikli, "Özellikle para piyasalarındaki dalgalanma nedeniyle hiçbir firmamız batmadı, piyasadan çekilmedi" dedi.

Canikli: Dalgalanma nedeniyle hiçbir şirket batmadı

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, "16 Nisan halk oylamasının ortaya çıkardığı bir miktar ateş yükselmesi oluyor toplumda. O bitti artık, tamamlandı, millet gereken talimatı verdi. Bundan sonra önümüze bakacağız." dedi. Canikli, para piyasalarında yaşanan dalgalanmalar nedeniyle hiçbir firmanın iflas etmediğini bunu verilen teşviklerle engellediklerini ifade etti. 

Türkiye'nin hem büyümesini sağlayacağını hem de mali disiplinden taviz vermeyeceğini vurgulayan Canikli, bunun 2017 için de geçerli olduğunu söyledi.

Canikli, işsizlik rakamlarının da mart ayından itibaren düzelmeye başlayacağını belirtti.

İstihdam seferberliği kapsamında kısa süre içinde 800 bin artı istihdam rakamına ulaşıldığına işaret eden Canikli, yıl sonuna kadar bu sayının 2 milyonun üzerine çıkmasının beklendiğini dile getirdi.

Canikli, enflasyon ve faizlerin de önümüzdeki aylardan itibaren güçlü şekilde düşeceğini ifade etti.

Türkiye'nin ekonomisini de hedef alan saldırılara yönelik tedbirlerle kalıcı olumsuz tahribatın engellendiğine dikkati çeken Canikli, özel sektörün finansman ihtiyacının karşılandığını, 220 binden fazla KOBİ'nin faizsiz finansman paketinden yararlandığını, Kredi Garanti Fonu kefaleti ile şu ana kadar 140 milyar liralık kredi kullandırıldığını bildirdi.

'Dünyada eşi benzeri yok'

Canikli, "Eğer bu tedbirler alınmamış olsaydı, yaşanan sıkıntılı dönemlerden sonra reel sektörde iflaslar ortaya çıkabilirdi. Bütün bunlar ortadan kaldırılmış durumda. Bu kadar kısa sürede, bu kadar güçlü bir finansal paketin hayata geçirilmesi dünyada eşi, benzeri olmayan bir uygulamadır. Özellikle para piyasalarındaki dalgalanma nedeniyle hiçbir firmamız batmamıştır, piyasadan çekilmemiştir, batışına müsaade edilmemiştir." dedi.

Halk oylamasının ardından önlerine baktıklarını vurgulayan Canikli, "Bunların hepsi geride kaldı. Önceliğimiz ekonomi, büyüme, istihdam ve insanlarımızın daha özgür bir ortamda, daha müreffeh şekilde bu topraklarda yaşamasını sağlamak." diye konuştu.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız. Daha önce üye olmadıysanız lütfen üye olunuz.
Giriş Yap Üye Ol!

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.