8 °C

Çelik ihracatı 2015'te azaldı

Çelik ihracatı 2015 yılında, bir önceki yıla göre yüzde 7,8 azalarak 16,2 milyon ton oldu

Çelik ihracatı 2015'te azaldı

Türkiye'nin çelik ihracatı 2015 yılında önceki yıla kıyasla miktar bazında yüzde 7,8 azalış ile 16,2 milyon tona geriledi. Çelik sektörünün direkt ihracatına diğer birliklerin faaliyet alanına giren demir çelik ürünleri de eklendiğinde 2015 yılındaki toplam çelik ihracatı değer bazında 12 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Çelik İhracatçıları Birliği tarafından yapılan açıklamaya göre, Türkiye'nin çelik ihracatı 2015 yılında önceki yıla göre, değer bazında yüzde 25,1 düşüşle 9,9 milyar dolar, miktar bazında ise yüzde 7,8 azalışla 16,2 milyon ton oldu.   Çelik sektörünün direkt ihracatına diğer birliklerin faaliyet alanına giren demir çelik ürünleri de eklendiğinde Türkiye'nin 2015 yılındaki toplam çelik ihracatı değer bazında 12 milyar dolar, miktar bazında ise 17 milyon ton düzeyinde gerçekleşti. 

Geçen yıl çelik sektörü miktar bazında en fazla ihracatı, yüzde 14’lük düşüşe rağmen 5,3 milyon ton ile Ortadoğu'ya yaptı. Ortadoğu’yu 2,8 milyon tonla AB ülkeleri, 2,5 milyon ton ile Kuzey Amerika ülkeleri ve 2,3 milyon tonla Kuzey Afrika ülkeleri izledi. Kuzey Afrika'ya ihracatta ise yüzde 23,7’lik artışın yaşandığı görüldü. Çelik sektörünün yıl genelinde miktar bazındaki ihracat artışında; Mısır, ABD, Suriye, Etiyopya ve Cibuti ilk sıralarda yer alan ülkeler olarak dikkati çekti. 

2015 yılında en çok ihraç edilen çelik ürünleri sıralaması ise 7,2 milyon ton ile inşaat çeliği, 1,8 milyon tonla dikişli boru, 1,7 milyon tonla yassı sıcak ve 1,5 milyon tonla profil şeklinde gerçekleşti. 

Aralıkta yüzde 35 düşüş

Çelik İhracatçıları Birliği’nin açıkladığı rakamlara göre; aralık ayı ihracatı 2014'ün aynı ayına kıyasla değer bazında yüzde 35,2 düşüş ile 766 milyon dolar olarak gerçekleşti. Miktar bazındaki çelik ihracatı ise yüzde 13,5 azalış ile 1,5 milyon ton oldu. 

Açıklamada görüşlerine yer verilen Çelik İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Namık Ekinci, küresel piyasalardaki olumsuzluklar ve siyasi belirsizliklerin gölgesinde geçen 2015 yılının Türk çelik sektörü açısından oldukça zorlu bir yıl olduğunu belirterek, "Sektörümüzün ihracatı yurt içi ve yurt dışında yaşadığı sorunlar ve çelik fiyatlarında küresel ölçekteki düşüşün etkisiyle geçmiş yıllardaki rakamların altında seyretti" dedi.

Ekinci, ihracatta yaşanılan gerilemede dünya çelik fiyatlarındaki düşüşün, sektöre yönelik haksız antidamping iddiaları ve Türkiye'nin en büyük pazarları arasında yer alan Ortadoğu'da istikrarın bir türlü sağlanamamasının etkili olduğunu aktararak, "Ayrıca özellikle Çin gibi üretici ülkelerin Dünya Ticaret Örgütü kurallarına aykırı hareket ederek Türk çelik sektörünün önemli ihraç pazarlarına dampingli, devlet teşvikli hatta Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonlarında (GTİP) hile yaparak ürün ihraç etmeleri de bu düşüşte önemli bir pay üstlendi" ifadelerini kullandı.  

Bu yıl başlıca hedeflerinin, sektörün üretim ve ihracatını mevcut rakamların üzerine çıkarmanın yanı sıra sektörün dünyadaki rekabet gücünü artırmak olduğunu vurgulayan Ekinci, şunları kaydetti: "Bu doğrultuda içinde bulunduğumuz yıl ihracatımızın yüzde 2 artışla 16,4 milyon ton civarında olmasını hedeflemekteyiz ancak 2015 yılında yaşanan ekonomik ve siyasi sorunların devam ediyor olmasının, 2016’nın sektörümüz açısından zorlu geçeceğine işaret ettiğini de belirtmek isterim. Dünyadaki olumsuz gidişatın yılın son çeyreğinde toparlanacağını umuyoruz. Çelik, Türkiye sanayisi için vazgeçilmez bir öneme sahip ve potansiyeli çok yüksek. Konjonktürel olumsuz gelişmelerin içinden çok fazla yara almadan çıkabilmemiz için sektör olarak geleceği iyi okumamız ve buna göre de tedbirlerimizi almamız gerekiyor. Sektörümüzün gelişimi için artık hepimizin elini taşın altına koyma vakti geldi. Bizler Çelik İhracatçıları Birliği olarak gerekli çalışmaları yapıyoruz. Devletimizin de olumlu katkılarıyla sektörümüzün bu zorlukları aşacağına inanıyoruz. Sektörümüzün geleceği açısından 2016 yılında da en önemli gündem maddelerimiz cevhere dayalı entegre üretimin artırılması ve konsolidasyon olacak. Türk çelik sektörü şu an önemli bir yol ayrımında. Bu gerçeği görmeli ve vakit kaybetmeden harekete geçmeliyiz." 

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.