13 °C

Çelikçiler koruma istiyor

TÇÜD Genel Sekreter Vekili, Türkiye'nin de bazı ülkelerin üreticilerini korumak için aldıkları vergi önlemi kararlarını alması gerektiğini söyledi.

Çelikçiler koruma istiyor

Türkiye Çelik Üreticileri Derneği (TÇÜD) Genel Sekreter Vekili Gazi Bilgin, ABD'nin anti-damping hamlesine vurgu yaparak,  yetkili makamların vakit geçirmeden üreticiyi korumak için önlem alması gerektiğini ifade etti.

Bilgin yaptığı açıklamada, yerli üretimin desteklenmesi, söz konusu desteklerin haksız rekabet yaratmayacak şekilde olması gerektiğini söyledi.

Devlet destekli üretim yapan bazı ülkelerin niteliksiz ve sertifikasız ürünlerinin yerli üretimi olumsuz etkilediğine dikkati çeken Bilgin, "Burada kast edilen Ukrayna, Çin ve Rusya gibi ülkelerdir. Başka ülkelerin kendi üreticilerini koruma adına ithalata karşı almakta olduğu tedbirlerin ülkemiz yetkili makamlarınca da vakit geçirilmeden alınmasını bekliyoruz." dedi.

Ayrıca Ukrayna, Japonya, Hindistan gibi ülkelerin önemli çelik ihracatçıları olduklarının altını çizen Bilgin, bu ülkelerde serbest ticaret anlaşması imzalanırken çelik sektörünün kapsam dışında tutulması gerektiğini söyledi.

Bilgin, 20 Ocak'ta yürürlüğe giren ve serbest tüketicilerin kullandığı elektriğin tarifesini yeniden düzenleyen tebliğe de değinerek, "Düzenleme, elektriği en çok tüketen çelik sektörünün enerji maliyetini yüzde 26 artıracaktır. Bu durum sektöre ek yük getirecektir." diye konuştu.

Sektörün gözü 11 Nisan'da ABD Başkanı Donald Trump'ın vereceği vergi kararında olacak. Eğer Trump yeni tasarıyı onaylarsa Türkiye'nin de aralarında olduğu 12 ülkeye en az yüzde 53 ek vergi uygulanacak. Böyle bir durumda ihracatının kayda değer bir kısmını ABD'ye gerçekleştiren çelik sektörü için ciddi bir kayıp söz konusu olabilir. Konu ile ilgili olarak dün Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, ABD'yi eleştiren bir açıklamada bulunurken, Türkiye'nin de ABD'ye karşı vergi getirebileceğini dile getirmişti.

Zeybekci: Biz de Amerikan ürünlerine karşı önlem alırızZeybekci: Biz de Amerikan ürünlerine karşı önlem alırız

 

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.