29 °C

DHMİ Afrika'ya açılacak

DHMİ Genel Müdürü Yıldırım, "DHMİ'yi Afrika'da, Asya'da göreceksiniz. Avrupa'da patinaj yapmaktansa Asya'da, Afrika'da hızlı gaza basıp gitmek daha iyidir diye düşünüyorum" dedi.

DHMİ Afrika'ya açılacak

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürü Serdar Hüseyin Yıldırım, DHMİ'nin özelleştirilmesinin gündemlerinde bulunmadığını, işletmeyi geniş bir vizyonla yönetip verimli çalışmasını sağlamayı amaçladıklarını belirtti.

DHMİ'nin yurt dışındaki ihalelere katılmasının önünün açıldığını anlatan Yıldırım, "DHMİ'yi Afrika'da, Asya'da göreceksiniz. Avrupa'da patinaj yapmaktansa Asya'da, Afrika'da hızlı gaza basıp gitmek daha iyidir diye düşünüyorum. DHMİ'nin bu kazanımları, ülke için de bir kazanım olacak. Nasıl THY'nin büyümesi, cirosunu katlayarak artırması, Türkiye'nin ekonomisine ve istihdamına fayda getiriyorsa aynı şey bizim için de geçerli" diye konuştu.

Bazı havalimanlarının işletmelerinin özelleştirilmesi için ihaleler yapıldığına işaret eden Yıldırım, "Milas-Bodrum ile Dalaman havalimanlarının işletmesi özelleştirildi. Nevşehir Kapadokya Havalimanı işletmesinin özelleştirilmesi için yapılacak ihale ise birkaç kez ertelendi" şeklinde konuştu.

İşletmelerin özelleştirilmesinden yana olduklarını dile getiren Yıldırım, şöyle konuştu:

"Yeterli talep gelmezse veya düşündüğümüz rakamlar ortaya çıkmazsa ihale iptal oluyor. Para kazanmayacak bir havalimanına yatırım yapılmaz. Aslında biraz geniş düşünmek lazım. 'Şu anda para kazanıyor, o zaman ben bunu devralayım para kazanayım', bu çok basit bir şey. Para kazanmayan ama kazanabilecek potansiyele sahip yere yatırım yapıp onu para kazanır hale getirmeyi başarsalar bence çok daha güzel olur. Biraz daha zor bir iş ama yapılması gereken bu."

Yıldırım, Türkiye'deki birçok bölgesel havalimanının yatırım, promosyon, reklam ve teşvikle para kazanacak hale getirilebileceğini sözlerine ekledi.

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap