12 °C

Doğal taş ihracatçısı Avustralya'da hedef büyüttü

Türkiye'den 11 firma Sydney'de düzenlenecek Design Build 2017 fuarına milli katılım gösterecek. Doğal taş sektörünün hedefi bu ülkeye yapılan ihracatı yüzde 20 artırarak 37 milyon dolar seviyesine çıkarmak.

Doğal taş ihracatçısı Avustralya'da hedef büyüttü

Avustralya'nın başkenti Sydney'de 3-5 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek Design Build 2017 31. Uluslararası İnşaat Teknolojileri Fuarı'na Türkiye'den 11 firma milli katılım gösterecek.

2016 yılında Türkiye'den Avustralya'ya 30 milyon 842 bin dolarlık doğal taş ihracatı gerçekleştiğini belirten İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Selçuk Çevik, "İhracat yaptığımız ülkeler içinde Avustralya 10'uncu sırada yer alıyor. Hedefimiz ihracatımızı fuarında etkisiyle yüzde 20 artırarak 37 milyon dolar seviyesine çıkarmak." diye konuştu.

Avustralya'nın sektördeki en önemli etkinliği olma özelliği taşıyan fuarın geçtiğimiz yıl tüm dünyadan büyük ilgi gördüğünü kaydeden Çevik, fuara geçen yıl 300'ün üzerinde firmanın katılım gösterdiğini, ziyaretçi sayısının da 6 bin 659 olarak gerçekleştiği bilgisini verdi.

Çin'in Avustralya'ya 98 milyon dolarlık doğal taş ihracatı gerçekleştirdiğini ifade eden Çevik, "Çin'in avantajı büyük, iş gücünün uygunluğu ve en önemlisi Avustralya kıtasına yakın olması dolayısıyla ticareti daha kolay. Bu pazarda bizim rakibimiz İtalya. Onların taşlarından daha iyi taşlarımız var. Çok kaliteli üretim yapan fabrikalarımız mevcut. Bizim Avustralya'ya İtalya'dan daha fazla taş satmamamız için hiçbir neden yok. Fuara daha önce bireysel katılımlar olmuş fakat ilk defa bir milli katılım düzenleniyor." dedi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız. Daha önce üye olmadıysanız lütfen üye olunuz.
Giriş Yap Üye Ol!

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.