Doğalgaz fiyatında değişiklik beklenmiyor

Bakan Yıldız, "Elimizdeki veriler bir zam öngörmüyor ama şu anda indirim de öngörmüyor'' açıklamasında bulundu

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

 

ANKARA - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, doğalgaz fiyatlarının otomatik fiyatlama mekanizması ile belirlendiğine işaret ederek, ''elimizdeki veriler bir zam öngörmüyor ama şu anda indirim de öngörmüyor'' dedi.

Bakan Yıldız, TÜSİAD Enerji Çalışma Grubu Başkanı Ahmet Cemal Dördüncü ile beraberindeki grup ile Bakanlıkta görüştü.

Görüşmede somut bir yatırım projesi üzerinde durulup durulmadığının sorulması üzerine Bakan Yıldız, somut bir yatırım üzerinde durulmadığını ancak genel yatırım fırsatlarının gerek kanun, gerek yönetmeliklerle desteklenmesi noktasında bir mutabakata vardıklarını ifade etti.

Kendilerinin bu kapsamda gerek Doğal Gaz Piyasası Kanunu gerekse diğer kanunlarda taslak henüz çıkmadan önce dahi sivil toplum örgütlerinden fikir aldıklarına, toplantılar yaptıklarına dikkati çeken Yıldız, bu tür kanun tasarılarının üzerinde taslak bazında da olsa çalışmaların devam edeceğini, böylece yatırımları destekleyeceklerini ifade etti.

Nükleer santral ihalesi

Bir gazetecinin ''Daha önce nükleer santral ihalesinin Eylül'ün ilk haftalarında sonuçlanacağını bildirmiştiniz'' demesi üzerine, Yıldız, ''ilk haftalarında evet, Eylül'ün ilk haftalarında inşallah bir sonuç çıkartacağız'' dedi.

Gazetecinin şu anda Eylül'ün ilk haftalarında bulunulduğunu belirtmesi üzerine, ''o zaman 3-5 gün daha ekleyelim üzerine'' dedi.

İhaleye dönük görüşmelerin devam ettiğini bildiren Yıldız, yeni bir teklif sunulup sunulmadığının sorulması üzerine de, yeni bir teklifin henüz sunulmadığını kaydetti.

Doğalgazda fiyatları

BOTAŞ'ın Organize Sanayi Bölgeleriyle görüşmesi kapsamında OSB'lerin kullandığı doğalgaza bir indiriminin söz konusu olup olmadığının sorulmasına karşılık Yıldız, maliyet bazlı fiyat mekanizmasında herhangi bir değişiklik olmadığını belirterek, bunun kurum içi bir toplantı, görüşme olduğunu söyledi.

Fiyat mekanizmalarının ancak YPK kararlarıyla değiştirilebildiğine işaret eden Yıldız, kendilerine intikal etmiş, alınmış bir karar olmadığını söyledi.

Al ya da öde yükümlülükleri çerçevesinde konutlara verilen doğalgazda indirim ya da doğal gaza zam yapılmaması yönünde bazı görüşlerin yer aldığının belirtilmesi üzerine de Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, şunları kaydetti:

''Şu anda doğalgaz fiyatlarının yıl sonuna kadar; tabi ki yine otomatik fiyatlama mekanizması belirleyecek ama; elimizdeki veriler bir zam öngörmüyor, ama şu anda indirim de öngörmüyor. Bunları biz Enerji Bakanlığı olarak değil, önceden de belirlendiği gibi otomatik fiyatlama mekanizması ile beraber çözdüğümüzü bir kez daha hatırlatmak istiyorum.''