18 °C

Dünya Bankası'ndan 600 milyon dolar kredi

"Özel Sektör Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliği Projesi" kapsamında Türkiye Kalkınma Bankası ve Türkiye Sınai Kalkınma Bankası'na 600 milyon dolarlık finansman sağlandı

Dünya Bankası'ndan 600 milyon dolar kredi

 

ANKARA - Türkiye'nin, özel sektör yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği projesi çerçevesinde Dünya Bankası'ndan sağlanan 600 milyon dolar krediye ilişkin Kredi ve Garanti Anlaşmaları imzalandı.

Hazine Müsteşarlığından yapılan açıklamaya göre, Dünya Bankasından "Özel Sektör Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliği Projesi" kapsamında Hazine garantörlüğünde Türkiye Kalkınma Bankası ve Türkiye Sınai Kalkınma Bankası'na toplam 600 milyon dolar tutarında bir finansman sağlandı.

Anılan finansmanın 500 milyon dolar tutarındaki kısmının Uluslararası İmar ve Kalkınma Bankası;ndan, 100 milyon dolar tutarındaki kısmının ise Temiz Teknoloji Fonu;ndan sağlandığı ifade edilen açıklamada, projenin, enerji üretiminde yenilenebilir enerji kaynaklarının payının artırılması ve enerji verimliliği yatırımlarının desteklenmesi suretiyle elektrik arz güvenliğinin sağlanmasını amaçladığı ifade edildi.

Söz konusu projenin, 28 Mayıs tarihinde Dünya Bankası İcra Direktörleri Kurulu tarafından onaylandığı hatırlatılan açıklamada şöyle denildi:

"Proje kapsamında İmar ve Kalkınma Bankası;ndan sağlanan finansmanın 150 milyon doları Türkiye Kalkınma Bankası'na tahsis edilmiş olup, sağlanan kredi, 10 yılı geri ödemesiz dönem olmak üzere toplam 25 yıl vadelidir. Türkiye Sınai Kalkınma Bankası'na ise finansmanın 350 milyon doları tahsis edilmiş olup, sağlanan kredi, 5 yılı geri ödemesiz dönem olmak üzere toplam 30 yıl vadelidir.

Temiz Teknoloji Fonu;ndan sağlanan finansman ise 10 yılı geri ödemesiz toplam 20 yıl vadeli bir kredi olup, finansmanın 70 milyon doları Türkiye Sınai Kalkınma Bankası'na, 30 milyon doları ise Türkiye Kalkınma Bankası'na kullandırılacaktır.

Söz konusu krediler Türkiye Kalkınma Bankası ve Türkiye Sınai Kalkınma Bankası tarafından aracılık kredileri vasıtasıyla özel sektör tarafından gerçekleştirilecek yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği projelerinin finansmanı için kullandırılacaktır."

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.